4 zalety okien skandynawskich – dlaczego warto je mieć?

Szukasz naprawdę solidnych okien? Takich, które wytrzymają niekorzystne warunki atmosferyczne, a do tego łatwo można je umyć? Postaw na okna skandynawskie. Czym się wyróżniają?

Podstawową cechą charakterystyczną takich okien jest to, że otwierają się na zewnątrz, a nie do wewnątrz, a do tego mogą obracać się o 180°. Można je też spotkać pod innymi nazwami, na przykład okna norweskie lub szwedzkie. Inny typ konstrukcji sprawia, że są naprawdę szczelne i wytrzymałe – i nic dziwnego: takie właśnie są potrzebne Skandynawom, dla których zmienna pogoda i silne wiatry to praktycznie codzienność.

Oto cztery główne zalety takich okien.

 

1. Otwieranie na zewnątrz

To pierwsza podstawowa różnica, która daje się zauważyć. W odróżnieniu od okien otwieranych do wewnątrz w systemie Euro, okna skandynawskie otwierają się na zewnątrz. Ten drobny niuans może mieć wiele zalet, na przykład pozwala dowolnie aranżować parapety i przestrzeń w pokoju. Przy takim mechanizmie możemy postawić przy oknie co tylko chcemy bez konieczności przesuwania doniczek, firanek czy innych przedmiotów, gdy będziemy chcieli otworzyć okno.

 

2. Możliwość obracania

W oknach skandynawskich stosuje się dwa rodzaje okuć:

  • zawiasowe, dzięki którym okno otwiera się odchylnie i w sposób rozwierany,
  • nożycowe, które umożliwiają otwarcie okna rozwierane, odchylne i obrotowe w
    pionie lub poziomie.

Szczególnie ciekawy jest ten ostatni sposób. Mechanizmy obrotowe zastosowane w oknach skandynawskich pozwalają na obrót skrzydeł o 180°. Taki obrót wokół własnej osi to świetne ułatwienie, gdy chcemy umyć szybę czy ramę okna!

3. Wyjątkowa szczelność i trwałość

To zaleta, która przekłada się na lepszą niż w przypadku innych okien izolacyjność termiczną, a więc zapobieganie uciekania ciepła z budynku. W Szwecji czy Norwegii okna muszą znosić naprawdę mroźne, śnieżne zimy. Są więc wyjątkowo solidne, trwałe i szczelne. Skoro sprawdzają się w takich warunkach klimatycznych, bez problemu spełnią oczekiwania polskich klientów w naszym klimacie pogodowym. Ich nietypowa konstrukcja sprawia, że napierający na nie silny wiatr dociska skrzydło okna do ramy okiennej, a tym samym powoduje jego uszczelnienie. Ma to jeszcze jedną zaletę: takie okna praktycznie nie brudzą się od wewnętrznej strony.

Dodajmy, że dzięki swojej budowie okna skandynawskie izolują nie tylko od zimna, ale też od hałasów (szacuje się, że aż o 1/3).

 

4. Elegancki wygląd

Ostatnią zaletą okien skandynawskich jest ich wygląd: prostota i elegancja to znaki rozpoznawcze typowo skandynawskiego budownictwa. Nie inaczej jest w przypadku okien, które najczęściej wykonuje się z drewna. Na nich instaluje się często aluminiowe nakładki, które ułatwiają konserwację i sprawiają, że okno jest odporne na deszcze, wiatry czy śnieg.

 

Dla kogo są polecane okna skandynawskie?

Takie okna świetnie sprawdzą się u osób, które:

  • poszukują okien solidnych i trwałych,
  • lubią trzymać kwiaty lub inne przedmioty na parapetach, chcą mieć naj najbardziej szczelne okna, a tym samym pragną zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą,
  • chcą ułatwić sobie mycie okien,
  • są zwolennikami skandynawskiej prostoty i estetyki.