6 cech, które powinny mieć okna dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
To, co dla osób zdrowych wydaje się proste, dla osoby niepełnosprawnej może stanowić wyzwanie. Otwieranie i zamykanie okna, jeśli znajduje się ono za wysoko, będzie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim w zasadzie niemożliwe. Jak jej to ułatwić?
1. Odpowiednia wysokość
Przede wszystkim ważne jest to, by osoba niepełnosprawna mogła dosięgnąć do okna i by było ono na tyle nisko, by umożliwić jej wyglądanie przez nie. Dlatego uznaje się, że optymalnie przeszklenie powinno znajdować się na wysokości 80-85 cm od poziomu podłogi.
Okna dostosowane do osób na wózkach nie powinny też mieć szprosów ani poprzeczek, ponieważ mogłyby one znajdować się na jej linii wzroku.
2. Wygodny sposób otwierania
Aby osoba niepełnosprawna bez problemu otworzyła okno, musi ono spełniać kilka zasad. Po pierwsze ważny jest sposób otwierania – poleca się okna uchylne, obrotowe lub przesuwne.
Okna uchylne powinny dać się otworzyć z wysokości 80-120 cm, natomiast przesuwne są o tyle wygodne, że ich otwieranie nie wymaga siły, można je zablokować na dowolnej szerokości, a przy tym dają szansę na szeroki przejazd. Obrotowe zaś otwiera się lekko poprzez popchnięcie, co również nie powinno stanowić problemu dla osoby niepełnosprawnej.
3. Dostosowana klamka
Klamka powinna umożliwiać otwieranie i zamykanie okna – najlepiej tak, by osoba niepełnosprawna nie musiała się z nim siłować. Dlatego warto postawić na okna, w którym klamkę można przenieść z góry na dół. Dzięki temu osoba na wózku może ją dosięgnąć. Dodatkowo taka klamka podczas przekręcania sprawia, że okucia wypychają skrzydło, czyniąc całą czynność o wiele łatwiejszą.
Ciekawym pomysłem jest też klamka z dłuższym uchwytem, która przyjmuje postać dźwigni.
4. Wąski parapet
Zbyt szeroki parapet ogranicza ruchy osoby siedzącej na wózku – dla jej wygody powinien być wąski, najlepiej mierzący 5 cm szerokości. Taki parapet powinien znajdować się co najwyżej 85 cm od podłogi.
5. Niski próg
Wysoki próg może być trudny do sforsowania dla osób niepełnosprawnych – dlatego w przypadku wyjścia na balkon lub taras najlepiej postawić na drzwi przesuwne z niskim progiem. Może się on znajdować w zasadzie na poziomie podłogi.
6. Okno na pilota
Nie najtańszym, ale na pewno najnowocześniejszym i najwygodniejszym sposobem otwierania okien, przydatnym między innymi osobom niepełnosprawnym, są okna otwierane automatycznie. Można nimi sterować za pomocą pilota lub aplikacją mobilną. To udogodnienie przyjazne nawet osobom wyłącznie leżącym. Bez wstawania mogą one wtedy samodzielnie uchylić, otworzyć, zamknąć i zaryglować dane okno.