Bierzemy pod lupę okno narożne ze słupkiem. Czy jego montaż to dobry pomysł?
Okna narożne ze słupkiem to taki rodzaj przeszklenia, który warto rozważyć przede wszystkim w domach znajdujących się w pięknej okolicy, na przykład w otoczeniu ogrodu lub lasu. Niestety, ich montaż trzeba jednak zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Dlaczego?
Okna narożne ze słupkiem – elegancja i użyteczność
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są okna narożne. Inaczej nazywa się je oknami rogowymi, a to z tego względu, że montuje się je w rogu budynku. Takie usytuowanie ma swoje zalety i wady: z jednej strony daje wspaniały widok na otoczenie za oknem, z drugiej – wymaga zastosowania przynajmniej dwukomorowego pakietu szybowego, najlepiej ze szkła hartowanego, ponieważ przeszklenie będzie bardziej niż klasyczne okna elewacyjne narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych (gradu, śniegu, wiatru, deszczu).
Okna tego typu montuje się najczęściej w salonach i kuchniach, ale także w sypialniach czy gabinetach. Zapewniają dużo światła dziennego (uważa się, że o około 30% więcej niż zwykłe okno), a przy tym wyglądają elegancko i sprawiają, że bryła budynku wygląda lekko i ciekawiej. Można je wykonać z PCV, drewna, aluminium lub drewna w połączeniu z aluminium.
Okna narożne dzielimy na dwa rodzaje: ze słupkiem lub bez. Te pierwsze, mimo że powszechnie uznawane są za mniej eleganckie i nowoczesne, są z pewnością dużo bardziej funkcjonalne.
W czym okno narożne ze słupkiem jest lepsze od tego bez słupka?
Jak sama ich nazwa wskazuje, okna narożne ze słupkiem mają słupek znajdujący się pomiędzy jedną i drugą częścią okna. Zespala on całą konstrukcję.
Podstawową zaletą okien narożnych ze słupkiem jest to, że są one bardziej odporne i mogą lepiej trzymać ciepło. To przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Druga kwestia to wspomniana już funkcjonalność związana z tym, że w odróżnieniu od okien rogowych bez słupka w tym przypadku skrzydła okienne mogą się otwierać. To sprawia, że możemy przewietrzyć pomieszczenie, bez problemu wyczyścić przeszklenie, a nawet zaplanować sobie w domu okno narożne będące wyjściem na taras lub balkon.
Warto też pamiętać, że cena okien narożnych ze słupkiem jest niższa niż tych bez słupka. Mogą mieć one ponadto pakiety szybowe połączone pod wybranym kątem – np. 45°, 90°, 135° aż do 210° (w przypadku okien klejonych kąt ten musi wynosić 90°).
Jakie są natomiast ich wady? W porównaniu do przeszkleń narożnych bez słupka wpuszczają do środka domu mniej światła. Mimo wszystko jest to jednak wciąż o wiele więcej niż w przypadku zwykłych okien fasadowych.
Okna narożne ze słupkiem – czy warto je kupować?
To, czy doradzilibyśmy montaż okien rogowych ze słupkiem czy raczej wolelibyśmy je odradzić, zależy od kilku czynników. Ważne jest na przykład usytuowanie domu. Jeśli ma on powstać na działce otoczonej lasem lub ogrodem, a przez okno będzie się rozpościerał piękny widok, to tak, zdecydowanie warto wówczas postawić na ten typ okien.
Wspomnieliśmy, że „jeśli dom ma powstać” – to ważna kwestia. Bowiem okien narożnych nie da się zamontować w już istniejącym budynku – wymagają zastosowania wzmocnień stropu oraz wykonania odpowiednich nadproży, a jeśli przeszklenie będzie dużych rozmiarów, to dodatkowo potrzebna będzie osobna rama żelbetonowa. Trzeba też wziąć pod uwagę, że okna narożne są droższe niż standardowe, a na ich realizację dłużej się czeka.
Mimo tych wad okna narożne ze słupkiem są zdecydowanie warte rozważenia. Jeśli więc jesteś dopiero na etapie planowania nowego domu, możesz zaprojektować w nim właśnie taki rodzaj przeszklenia.