Biurko obok okna – czy to dobry pomysł?
Jeśli chcesz zorganizować sobie praktyczne i ergonomiczne miejsce pracy w domu, ważną kwestią jest ustawienie biurka. Powinno się ono znajdować w pobliżu okna. W jakim ustawieniu względem przeszklenia powinno stać? Sprawdzamy.
Zdalna wygoda pracy
Odkąd w Polsce i na świecie zmagamy się z koronawirusem, nasza rzeczywistość sporo się zmieniła. Pandemia spowodowała, że więcej czasu spędzamy w domu. Tu uczymy się i pracujemy, nierzadko porzucając pracę w biurze na rzecz tej zdalnej. To generuje potrzebę mądrego zorganizowania home office – miejsca, gdzie będzie nam wygodnie i komfortowo.
To, co trzeba wziąć pod uwagę do pracy lub nauki, to źródło światła dziennego. Zależy ono od ustawienia okna i biurka. Miejsce, gdzie stoi komputer, nie może być ani zbyt ciemne, ani zbyt nasłonecznione. Sporo zależy tu od tego, na którą stronę świata wychodzi okno. Najlepiej, jeśli na północ lub wschód. Gorzej, jeśli na południe lub zachód – wtedy będziemy musieli zainwestować w rolety lub żaluzje, by chronić się przed słońcem.
Biurko przy oknie – szukamy najlepszego ustawienia
Bokiem, przodem, a może tyłem? Oto możliwe rozwiązania.
- Biurko przodem do okna. To ustawienie ma dużą wadę: gdy będziemy siedzieć w tej pozycji, światło może nas razić i męczyć wzrok. Konieczne mogą się wtedy okazać rolety lub żaluzje, które z kolei odetną nam dostęp do światła dziennego. Co więcej, biurko ustawione przodem do okna oznacza zwykle, że za naszymi plecami w trakcie pracy będą znajdować się drzwi. Jest to niekomfortowe i niewygodne, ponieważ nie będziemy wiedzieć, czy ktoś wszedł do środka.
- Biurko tyłem do okna. To też nie jest dobry pomysł – w ten sposób będziemy sobie zasłaniać światło, które ponadto może odbijać się od monitora i utrudniać pracę.
- Biurko bokiem do okna. Ustawienie prostopadłe jest najbardziej korzystne. Najlepiej, jeśli monitor znajduje się minimum metr od przeszklenia. Takie ustawienie ma dwie ważne zalety. Po pierwsze, nie zasłaniamy sobie wtedy światła dziennego i mamy do niego dostęp. Po drugie, w każdej chwili możemy sobie zrobić przerwę i spojrzeć przez okno, co wpływa korzystnie na wzrok. Po trzecie zaś, światło nie będzie się tak odbijać od monitora, jak dzieje się to w przypadku ustawienia tyłem do okna.
Mamy więc jasność: ustawienie biurka bokiem do okna jest najlepszą opcją. Tylko którym bokiem? Uważa się, że osoby leworęczne powinny mieć okno z prawej strony, a praworęczne – z lewej, by nie zasłaniać sobie światła w trakcie pracy.
Jeśli korzystamy natomiast ze światła sztucznego, warto, by było punktowe. Zasady jego ustawienia są takie same, jak przy dziennym: nie może nas oślepiać ani odbijać się od monitora.
Pamiętajmy, że wygodne miejsce pracy to podstawa nie tylko dobrej koncentracji, ale także dbania o zdrowie. Kluczowe są tutaj wzrok oraz kręgosłup, które w trakcie pisania przy komputerze nie powinny się męczyć. Aby o nie zadbać, poleca się przynajmniej co godzinę zrobić sobie 5-minutową przerwę, w czasie której warto wstać od biurka, poruszać się i spojrzeć w dal – najlepiej przez okno.