Błędy w montażu drzwi zewnętrznych

Błędy w montażu drzwi zewnętrznych powodują nie tylko problemy z ich płynnym otwieraniem i zamykaniem, ale sprawiają także, że drzwi gorzej chronią wnętrze domu przed zimnem i hałasem z zewnątrz. Dlatego do wykonania montażu drzwi najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną ekipę z autoryzowanego salonu sprzedaży, a nie przypadkowych fachowców z ogłoszenia. 

Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta drzwi zewnętrznych o doskonałych parametrach akustycznych i dźwiękoszczelnych. Przykładem mogą być modele Drutex IGLO 5 oraz Drutex Iglo Energy. Ale zakup drzwi o bardzo dobrych parametrach to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest unikanie błędów w trakcie ich montażu. 

 

Montaż drzwi w niewłaściwym momencie

Pokutuje jeszcze mit, że montaż drzwi wejściowych w nowym budynku powinien być przeprowadzony na etapie zamknięcia stanu surowego. Tymczasem, żeby drzwi wejściowe spełniały wzorowo swoje funkcje, czynność tę należy zaplanować po wykonaniu wszystkich mokrych prac wewnątrz domu (tj. po wykonaniu wylewek i tynków) oraz osuszeniu murów. Pozbycie się wilgoci ma tu kluczowe znaczenie – pozwoli na idealne przygotowanie ościeży pod drzwi. W domach, w których zamontowano drzwi, jeszcze przed całkowitym pozbyciem się zawilgoceń, często pojawia się problem odnawiającego się grzyba i przykrego zapachu.  

 

Złe przygotowanie ościeży

Częstym błędem jest także niedostateczne przygotowanie ościeży (krawędzi otworu drzwiowego). Fachowcy często (z niedbalstwa lub z pośpiechu) pomijają etap oczyszczenia ościeży z zalegających resztek zaprawy, tynku, pyłów czy pozostałości materiałów montażowych po starych drzwiach. Nie uzupełniają też często braków w murze, nadrabiając to później pianką montażową. To błąd! Krawędzie otworu drzwiowego powinny być nie tylko dobrze oczyszczone, ale także doskonale wyrównane. A koniec także zagruntowane specjalistycznym środkiem. 

 

Błędy w montażu ościeżnicy

Często można spotkać się także z sytuacją, że ościeżnica jest montowana na oko. Rutyna jednak gubi wielu fachowców, w wyniku czego futryna zostaje krzywo zamontowana. Tymczasem na każdym etapie prac trzeba wymierzać zarówno jej pion, jaki i poziom. Przestrzeń między ościeżnicą a murem powinna być na całym obwodzie taka sama. 

Bardzo ważne jest także miejsce montażu ościeżnicy. W przypadku ściany jednowarstwowej futrynę montuje się w połowie muru, w dwuwarstwowej jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany, a w trójwarstwowej w środku warstwy ocieplenia. 

 

Zbyt dużo pianki montażowej

Pianka montażowa to materiał, który nader często jest nadużywany w trakcie osadzania drzwi. Niedokładni fachowcy często swoje błędy i niedociągnięcia kamuflują dodatkową ilością pianki montażowej. Prowadzić to może do sytuacji, w których rozprężająca się pianka odkształca ościeżnicę i drzwi zaczynają się same otwierać. 

Tymczasem prawidłowe użycie pianki polega na tym, że stosuje się ją tylko do uszczelnienia przestrzeni między murem a futryną i zawsze przy zastosowaniu specjalnych rozpórek, które zabezpieczają ościeżnicę przed rozprężającą się pianką.