Cennik okien dachowych. Od czego zależy cena okna połaciowego?
Okna dachowe kosztują… różnie. Ich ceny są bowiem uzależnione od wielu czynników. Jakich? Sprawdźmy, co składa się na koszt okna połaciowego i ile takich okien trzeba zamówić dla odpowiedniego oświetlenia poddasza.
Ceny okien dachowych
To, ile przyjdzie nam zapłacić za okno połaciowe, zależy przede wszystkim od jego wymiarów, kształtu, materiału, z którego je wykonano, sposobu wentylacji i otwierania, rodzaju szyby i ich ilości, stopnia izolacji termicznej i akustycznej, automatyki, zabezpieczeń antywłamaniowych czy dodatkowych udogodnień w postaci czujników, rolet, markiz lub żaluzji. Do tego wszystkiego musimy też doliczyć montaż okna.
Z tego względu trudno jest oszacować konkretną cenę okna dachowego. Jest ona uzależniona od zbyt wielu czynników. Weźmy na przykład pod uwagę, że przeszklenie plastikowe będzie tańsze niż drewniane. Jeśli natomiast będziemy chcieli zamówić okno do łazienki czy kuchni, gdzie panuje największa wilgotność, możemy zdecydować się na okno wykonane z drewna powlekanego poliuretanem. Będzie ono wówczas jeszcze droższe.
Inną kwestią jest też na przykład sposób otwierania okna dachowego. Do najtańszych zaliczamy obrotowe, do najdroższych – uchylno-obrotowe. Oba typy są najczęściej wybierane przez klientów.
Jak już wspomnieliśmy, nie sposób podać konkretną kwotę, jaką przyjdzie zapłacić za okno dachowe bez uwzględnienia wszystkich elementów, w które chcemy wyposażyć okno (a nawet jeśli je znamy, ceny i tak będą się różnić w zależności od producenta!). Przyjmuje się natomiast orientacyjnie, że okno dachowe obrotowe o wymiarach 78 x 140 cm kosztuje zwykle 700-1200 zł. Okno uchylno-obrotowe zaś – od 1300 wzwyż.
To cena samego okna, do tego trzeba jeszcze doliczyć montaż, który wynosi zazwyczaj około 150-400 zł. To, ile za niego zapłacimy, zależy najczęściej od wymiarów przeszklenia i jego specyfiki.
Wymiary okien w dachu
Tak naprawdę okna dachowe mogą mieć dowolne wymiary i kształty. Ograniczają nas tylko możliwości architektoniczne danego budynku, własna wyobraźnia i… zasoby portfela, ponieważ przeszklenia o niestandardowych rozmiarach będą na pewno droższe.
Jeśli jednak chcemy zamówić okna dachowe o typowych wymiarach, to zwykle wynoszą one:
- wysokość: 78 cm, 98 cm, 118 cm, 140 cm i 160 cm;
- szerokość: 55 cm, 66 cm, 78 cm, 94 cm, 114 cm i 134 cm.
Ile okien dachowych zamówić?
Okna, w tym dachowe, należy dobrać zarówno do własnych preferencji, jak i wymagań danego pomieszczenia. Zakup okien połaciowych jest tym trudniejszy, że zwykle znajdują się one pod innym kątem niż zwykłe, przez co nie zawsze wiemy, ile powinno ich być w dachu, by poddasze było odpowiednio oświetlone. Na szczęście łatwo to wyliczyć.
Według ogólnego wzoru 1m2 przeszklenia naświetla odpowiednio 8-12 m2 podłogi. Innymi słowy, powierzchnia szyby nie powinna być mniejsza niż 10% całkowitej powierzchni podłogi. Wynika z tego, że do określenia tego, ile okien potrzeba na poddasze, podstawą jest nie całe okno, lecz wymiar szyby, który dopasowujemy do powierzchni podłogi.
Oczywiście wzór ten będzie odpowiedni do wyliczenia okien potrzebnych do przestrzeni mieszkalnej (pokoju dziecięcego czy sypialni). W łazience czy garderobie zwykle nie potrzebujemy przecież aż takiego doświetlenia światłem dziennym jak w pomieszczeniach, gdzie czytamy, pracujemy, odpoczywamy czy bawimy się z dzieckiem.
Rozplanowane okien w dachu powinno opierać się przede wszystkim na zasadzie: lepiej zamontować więcej mniejszych okien niż jedno duże. Dobrze jest takie mniejsze okna umiejscowić nad sobą lub obok siebie.