Ciemne ramy okienne – wady i zalety takiego rozwiązania

Przez lata wśród najmodniejszych kolorów okien wymieniało się nieśmiertelną biel, złoty dąb oraz orzech. Od pewnego czasu jednak klienci coraz śmielej sięgają po inne barwy – także ciemne, które wpisują się w rozmaite trendy architektoniczne. Jakie mamy w tym zakresie możliwości i do czego pasują ciemne ramy okienne?

 

Do czego należy dopasować kolor okien?

Przy wyborze okien kierujemy się oczywiście ich parametrami – muszą być szczelne, mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, być solidne i wygodne w użytkowaniu… Dla wielu z nas ważne są jednak także względy estetyczne, a wśród nich na plan pierwszy wysuwa się często kolor okna. To on wpływa na wygląd przeszklenia i to, czy będzie pasować do naszego domu.

Pasować – no właśnie! Okna, a więc także ich kolor, warto dobrać do wyglądu elewacji budynku, jak również wystroju wnętrza. Nie jest to proste, ponieważ ich odcień musi komponować się z wieloma elementami: dachem, parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi, orynnowaniem, drzwiami, podłogą, meblami… Celem może być zachowanie spójnej kolorystyki lub przeciwnie – możemy postawić na kontrast: okna mogą być wyrazistym akcentem wyróżniającym się kolorystycznie. 

 

Do czego pasują ciemne ramy okienne?

Jeśli chodzi o ciemne okna, to najlepiej pasują one do nowoczesnych domów, w tym takich, których elewacje są utrzymane w kolorystyce szarości i przypominają „surowy beton”. W zależności od odcienia można je także dobrać kontrastowo do jaśniejszych kolorów ścian, na przykład z palety brązów. 

W zakresie wystroju wnętrz ciemne ramy okienne będą odpowiednie do aranżacji stonowanych i minimalistycznych. Świetnie wpisują się w style: holenderski, skandynawski, industrialny (loftowy) i kolonialny. Co ciekawe, są ozdobą same w sobie – nie potrzebują dodatkowych dekoracji w postaci strojnych zasłon czy stojących na parapecie bibelotów.

 

Jakie odcienie mamy do wyboru?

Możliwości jest naprawdę sporo – różnią się między sobą kolorystycznie, chociaż wszystkie zaliczamy do ciemnych barw. Klienci najczęściej decydują się na następujące: dąb bagienny, mahoń, antracyt gładki, antracyt fakturowany, szary fakturowany oraz antracyt metaliczny szczotkowany.

 

Wady ciemnych okien

Głównym minusem ciemnych ram jest to, że mogą się nadmiernie nagrzewać od zewnętrznej strony w wyniku operowania promieni słonecznych. Może to prowadzić do pojawiania się odkształceń

Aby temu zapobiec, warto zainwestować w rolety zewnętrzne. Takie okna z roletami nie tylko nowocześnie wyglądają, ale są też bardzo funkcjonalne. 

 

Ciemne okna – hit czy kit?

Okna nie muszą być białe – ciemnobrązowe, szare, a nawet czarne również świetnie pasują do wielu aranżacji. Grunt to dobrać je do wystroju wnętrza i elewacji budynku, a przede wszystkim tak, by odpowiadały naszym gustom. Pamiętajmy, że ciemne ramy okienne wcale nie muszą iść w parze z awangardowymi meblami czy dodatkami – świetnie sprawdzą się jako kontrast dla białych ścian i jasnych szafek.