Czarne okna – trend, który warto rozważyć

W 2022 roku najmodniejsze okna to takie, które są duże i utrzymane w stonowanej, wręcz minimalistycznej kolorystyce. Poleca się barwy ziemi, a także szarości, antracyt i czerń. Dla wielu tradycjonalistów, którzy do tej pory przy wyborze stolarki okiennej skłaniali się w kierunku nieśmiertelnej bieli, szczególnie ten ostatni kolor może szokować. Czy czarne okna to dobry pomysł? Sprawdźmy. 

 

Biel czy czerń?

Wraz z zmianami na świecie w ostatnim stuleciu zmieniała się też moda – i to nie tylko w zakresie odzieży, ale też wystroju wnętrz i szeroko pojętego budownictwa. Szczególnie wrażliwe na trendy są m.in. okna, których wygląd wpływa na całe otoczenie. Przez lata prym wiodły przeszklenia utrzymane w jasnej kolorystyce – przede wszystkim białe – a także drewniane. Od niedawna jednak coraz śmielej zastępuje je klasyczna elegancja w postaci czarnych profili

Można powiedzieć, że czarne okna to znak naszych czasów. Dawniej nikt nie wyobrażał sobie wybarwiać ich na taki kolor. Tymczasem współcześnie są szczytem nowoczesności, który zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. I nic dziwnego – czarne profile mają naprawdę sporo zalet.

 

Do czego pasują czarne okna?

Czarne okna podkreślają minimalistyczne wnętrza, m.in. bardzo dobrze kontrastując z jaśniejszą elewacją, kolorem ścian czy mebli. Pasują do wystrojów stonowanych, prostych, ale nowoczesnych: do elementów betonowych i aluminiowych, szarych wykończeń, stylu industrialnego i loftowego. Poleca się je do domów nowoczesnych, wręcz futurystycznych. Dobrze komponują się też z marmurem i drewnem. 

Co warto podkreślić, producenci okien umożliwiają obecnie zakup profili dwukolorowych. Oznacza to, że okno może mieć inny kolor i fakturę na zewnątrz, a inne – wewnątrz. Nasze przeszklenie może więc być z jednej strony czarne, a z drugiej – sporo jaśniejsze i dopasowane na przykład do kolorystyki pomieszczeń czy elewacji. 

 

Czy czarne okna mają jakieś wady?

Niestety tak. Po pierwsze, ze względu na swój kolor dość szybko nagrzewają się latem. Fachowcy radzą więc, by przy ich wyborze zdecydować się na zaciemniane szyby, które ograniczą wpadanie do środka światła słonecznego. 

Po drugie, wymagają częstszego czyszczenia niż jasne okna – na czarnych profilach szybciej zauważymy kurz, pył czy brud. Mycie takich okien nie jest jednak trudne, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. 

Po trzecie zaś, jeśli zdecydujemy się na czarne okna od wewnętrznej części domu, musimy wiedzieć, że w połączeniu z kontrastowymi, jasnymi ścianami będą bardzo zwracać na siebie uwagę. Ich zaaranżowanie może więc wymagać dużego wyczucia i umiejętności w zakresie wystroju wnętrz.

 

Jeśli nie czerń, to co?

Jeśli chcielibyśmy mieć w domu ciemne okna, ale obawiamy się czerni, możemy zamiast nich wybrać antracyt. Profile w takim odcieniu nie będą się tak nagrzewać ani wymagać aż tak częstego mycia, a jednocześnie nie będą też stanowiły tak silnego kontrastu dla jasnych elementów domu. Antracyt jest ponadto zwykle tańszym i łatwiej dostępnym wyborem niż okna czarne.