Czy okno można przerobić na uchylne?
Masz w domu okno, któremu brakuje opcji uchylania? W zależności od typu przeszklenia może się okazać, że możliwe jest jego proste przerobienie, by stało się uchylne. Niestety nie w każdym oknie jest to możliwe. Czy takich zmian w oknie można dokonać samodzielnie? Kiedy i jak zmienić sposób otwierania okna na uchylne?
Od nieotwieralnych do rozwieralnych
Okna otwierają się zazwyczaj na trzy sposoby: uchylnie, rozwieralnie lub w sposób rozwierno-uchylny. W domach najczęściej wybieramy okna dwuskrzydłowe, w których jedno skrzydło można otworzyć na oścież, a drugie otworzyć lub uchylić.
To, jak okno się otwiera, wpływa na jego cenę, więc tam, gdzie to możliwe, można zamontować okna tańsze, czyli o jednej możliwości otwierania. Najprostsze przeszklenia stosuje się na przykład w piwnicach, garażach czy klatkach schodowych – wszędzie tam, gdzie rzadko się ich używa.
Co jednak, jeśli chcemy okno przerobić? Czy jest to możliwe? Wiele zależy od samego okna.
Po co przerabiać okno?
Powodów jest wiele: zmiana decyzji, chęć zastosowania wygodniejszego otwierania okna, zmiana umeblowania w domu, remont czy zmiana przeznaczenia danego pomieszczenia. Niezależnie od przyczyny musimy wiedzieć, że to, czy dane okno można wyposażyć w opcję uchylania, zależy od budowy danego okna.
Jakie okno można przerobić na uchylne, a jakie nie?
Przeszklenia, w których zmiana tej opcji jest możliwa, to okna drewniane, plastikowe lub aluminiowe z nowoczesnymi okuciami obwiedniowymi. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy wymienić lub dodać kilka elementów okuć, by okno nie tylko się rozwierało, ale też uchylało. Nie ma wówczas konieczności wymiany okna, a cały proces jest tani, szybki i sprawny.
Niestety, taka przeróbka nie zawsze jest możliwa. Nie da się jej wykonać w oknach stałych (tzw. fixów), przesuwnych (na przykład prowadzących na balkon czy taras) oraz okien starego typu – takich jak skrzynkowe czy jednoramowe. Jeśli chcielibyśmy wyposażyć je w opcję uchylania, musimy niestety wymienić całe okno. To oznacza dodatkowe koszty, jednak czasem warto je ponieść, by cieszyć się wygodnym w użytkowaniu przeszkleniem.
A może samodzielna przeróbka?
O ile nie jesteśmy fachowcami w dziedzinie stolarki okiennej, wszelkie poprawki i przeróbki w obrębie okien najlepiej pozostawić specjalistom. Nieumiejętne montowanie czegokolwiek przy oknie może bowiem prowadzić do jego uszkodzenia, a wtedy pozostanie nam już tylko kosztowna naprawa lub wymiana całego okna.
W razie potrzeby zwróćmy się więc do firmy, która montowała dane okno – eksperci, tacy jak marki Drutex – na pewno nam doradzą i pomogą, a przerobione przez nich okno będzie funkcjonować sprawnie i przez długi czas.