Czy rozszczelnianie okien zimą to dobry pomysł?
Rozszczelnienie okien, czyli mikrowentylacja, to jeden ze sposobów na cyrkulację powietrza w domu. Sprawdzi się także zimą, jednak z zachowaniem pewnych warunków. Jakich? Sprawdzamy, jak i kiedy warto rozszczelniać okno w miesiącach zimowych.
Wietrzenie domu zimą – tak czy nie?
Gdy nastają chłodne dni jesienią i zimą, włączamy ogrzewanie. W domu robi się wtedy ciepło i przytulnie, jednak z obawy przed wychłodzeniem wnętrza często zapominamy wówczas o tym, by od czasu do czasu otworzyć okna i wpuścić nieco świeżego powietrza. Ma to znaczenie z przynajmniej trzech powodów.
Po pierwsze: drobnoustroje. Zamknięty obieg powietrza to dobre warunki dla ich rozwoju. Przynoszone z zewnątrz i wydalane w momencie kichania i kasłania krążą po domu. Rozsiewanie zarazków pomoże przerwać m.in. wymiana powietrza.
Po drugie, gorsze samopoczucie spowodowane brakiem świeżego powietrza i tlenu. W niewietrzonych pomieszczeniach mamy zwykle gorszą koncentrację i trudniej się nam skupić. Ciekawostką jest, że dorosły człowiek w ciągu godziny zużywa 0,5 m3 powietrza. To kolejny argument za tym, że jego dostarczanie jest nam niezbędne.
Po trzecie, wilgoć. Jej nadmiar spowodowany brakiem cyrkulacji powietrza skutkuje powstawaniem w domu pleśni i grzybów. Jest to szczególnie zauważalne w tych pomieszczeniach, gdzie jest najwięcej pary wodnej: łazience i kuchni.
Dlatego właśnie zimą wietrzenie jest konieczne. Nie chodzi jednak o to, by otworzyć okna i tak je zostawić. Jak więc robić to prawidłowo?
Jak wietrzyć dom zimą?
Tu liczy się czas. Najlepiej postępować według poniższego schematu:
- Zakręć zawory grzejników.
- Odczekaj 10-15 minut.
- Otwórz okno nad grzejnikiem na oścież.
- Zamknij je po kilku minutach.
- Znów odkręć grzejniki.
Gdybyśmy otworzyli okno przy działających kaloryferach, zaczęłyby one pracować ze zdwojoną siłą. To zaś poskutkowałoby większymi rachunkami na prąd. Z tego powodu zanim otworzymy okno zimą, pamiętajmy o zakręceniu grzejników. Nie wietrzmy też zbyt długo, by nie wychłodzić domu.
Sposób na wietrzenie zimą: rozszczelnienie okien
Mikrowentylacja, czyli rozszczelnienie okien, to jeden ze sposobów na to, by zapewnić sobie zimą w domu cyrkulację powietrza. Polega na odsunięciu skrzydła od ramy i utworzeniu w ten sposób niewielkiej szczeliny (za pomocą odpowiedniego ustawienie klamki: do góry pod kątem). To właśnie nią do wnętrza będzie wpadać powietrze z dworu.
Rozszczelnienie okien ma sens przede wszystkim tam, gdzie gromadzi się najwięcej wilgoci (zazwyczaj w kuchni i łazience). Pomoże pozbyć się skraplania pary wodnej na szybach.
Mikrowentylacja zimą ma jednak swoje wady. Przede wszystkim musimy uważać, by poniżej rozszczelnionego okna nie znajdował się włączony grzejnik, ponieważ może on wówczas mocniej pracować. To sprawi natomiast, że zapłacimy więcej za ogrzewanie.
Druga sprawa to zwracanie uwagi na warunki atmosferyczne. Nie należy rozszczelniać okien wtedy, gdy za oknem pada deszcz czy śnieg. Woda może wtedy wpłynąć przez szczelinę do wnętrza i spowodować zacieki.