Czy warto montować nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne?

Gdy za oknem smog, przed wpadaniem zanieczyszczeń do domu uchronią nas nawiewniki okienne. Jednak nie każde – muszą być wyposażone w specjalne filtry antysmogowe i antyalergiczne. Jakie rodzaje pyłów i alergenów są w stanie wyłapać takie nawiewniki? 

 

Nawiewniki okienne – co to takiego?

Bez powietrza, a dokładnie tlenu, żaden człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka minut. Jest nam ono potrzebne zarówno na dworze, jak i w domu. Jeśli jest go za mało, stajemy się ospali, zmęczeni, mamy trudności z koncentracją, odczuwamy ból głowy, a z czasem zaczynamy chorować. 

Stałą cyrkulację powietrza zapewniają w domu m.in. nawiewniki okienne zwane nawietrzakami. To małe urządzenia działające automatycznie, które montuje się u góry okna. Ich podstawowym zadaniem jest wpuszczanie powietrza do domu. 

Działają albo na zasadzie różnicy ciśnień między wnętrzem a dworem (nawiewniki okienne ciśnieniowe), albo w zależności od poziomu wilgotności w domu (nawiewniki okienne higrosterowane). 

Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów nawiewniki mogą również ograniczać dostawanie się do wnętrz różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń.

 

Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne – jak działają?

Udary, zawały, astma, POChP, zapalenie płuc i nowotwory – to dopiero początek długiej listy chorób, którą wywołuje długoterminowe wdychanie tak zwanego pyłu zawieszonego. Niestety, w Polsce od lat mamy szczególny problem ze smogiem: naukowcy z Uniwersytetu Harvarda sprawdzili, że w naszym kraju rokrocznie blisko 95 tysięcy osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. To oznacza ponad 23% zgonów i jest najwyższym wskaźnikiem w Europie. 

Cząstki pyłów dostają się nie tylko do naszych płuc, ale też do krwioobiegu. Mowa o PM 10 (są to organiczne i nieorganiczne cząstki o średnicy do 10 mikrometrów) oraz PM 2,5 (cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra). Czym dokładnie są? To zagrażające naszemu zdrowiu i życiu substancje toksyczne, na które składają się benzo(a)piren, siarka, metale ciężkie, furany, dioksyny i alergeny. 

Aby nie wdychać zanieczyszczeń na dworze, możemy nosić specjalne maseczki. W domu natomiast do oczyszczania wpadającego z zewnątrz powietrza przydadzą się nawiewniki, które mogą być wyposażone w filtry antysmogowe i antyalergiczne. Wyłapują one do 80% pyłu PM 2,5 i do 99% pyłu PM 10, a także ponad 99% alergenów, w tym m.in.: grzyby, roztocza, większe bakterie, kurz, pyłki, zarodniki drzew, a nawet zapachy. Stanowią również zaporę przed pyłami węglowymi i cementowymi. 

Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne są najbardziej przydatne w dużych miastach, rejonach sporego zanieczyszczenia powietrza, a także dla alergików. 

 

Filtry antysmogowe i antyalergiczne – kiedy działają?

Jeśli chcielibyśmy mieć w domu nawiewniki z filtrami będącymi barierą dla zanieczyszczeń i alergenów, możemy albo zakupić je w pakiecie, albo zamontować filtry na już posiadane nawiewniki. 

Cena filtrów antysmogowych i antyalergicznych to około 150 zł za trzy filtry, jednak koszt będzie się różnił w zależności od producenta. Znajdziemy je w marketach budowlanych lub możemy je zamówić przez internet. 

Jednak uwaga, aby działały, filtry powinny być regularnie wymieniane na nowe, najlepiej przed i po każdym okresie grzewczym. Co się stanie, jeśli tego nie zrobimy? Stary filtr owszem, będzie działał, ale coraz słabiej. Z czasem jego przezierność spadnie, może również zacząć przepuszczać niektóre pyły.