Czym zastąpić firanki w oknach?

Jeśli uważasz, że firanki to już przeszłość, możesz całkowicie z nich zrezygnować. Warto jednak czymś osłonić, a przy okazji ozdobić okno. Do wyboru mamy żaluzje, rolety, zasłony lub panele okienne. 

 

Jakie są funkcje firanek?

Firanki w oknach po II wojnie światowej były proste i wieszane za pomocą żabek. To właśnie takie firany znamy i kojarzymy do dziś. Były w zasadzie nieodłącznym elementem każdego domu. Może dlatego, że stosowaliśmy je przez tyle lat, obecnie wydają się niemodne i przestarzałe. 

Historia firan jest jednak bardzo ciekawa. Te pierwsze w niczym nie przypominały zwiewnych materiałów, ponieważ dawniej w oknach wieszano… zwierzęce skóry, których zadaniem była ochrona pomieszczeń przed owadami. Dopiero w XIV wieku firanki zaczęły wyglądać bardziej znajomo – wszystko dzięki masowej produkcji jedwabiu. 

Z czasem, gdy miasta powiększały się, a domy budowano coraz bliżej siebie, firanki stanowiły ochronę przed spojrzeniami sąsiadów i osłaniały wnętrze domu przed słońcem. Te ich funkcje są istotne do dziś poza tym, że firanki pełnią też rolę ozdobną i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. 

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z firanek zrezygnować. Wówczas warto postawić na inne rozwiązania, które zapewnią prywatność, wyciemnią wnętrze i ochronią przed nasłonecznieniem. Co mamy do wyboru?

 

Co zamiast firan?

Możliwości jest sporo. Do najchętniej wybieranych zaliczamy żaluzje, zasłony, rolety i panele okienne. 

  1. Żaluzje. Te stosowane współcześnie nie muszą wyglądać jak te, które instalowało się w Polsce lat 90. Staroświeckie cienkie aluminiowe lamele często zastępuje się obecnie szerokimi na 50-70 mm. Mogą być one aluminiowe lub drewniane. Świetnym pomysłem jest dopasowanie żaluzji kolorystycznie do ram okiennych. Daje to spójny wygląd i sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne.
  2. Rolety. Ich gama kolorystyczna jest naprawdę imponująca. Możemy zdecydować się na różne rodzaje rolet, np. rzymskie, typu dzień/noc czy naturalne, wykonane z trawy morskiej, lnu lub bambusa. Im ciemniejszy materiał, tym lepiej wyciemniają wnętrze, chroniąc przed słońcem i światłem. 
  3. Zasłony. Dobra opcja, jeśli mamy nad oknem karnisz lub szynę sufitową. Najnowocześniejsze zasłony sięgają do samej podłogi. Mogą być wykonane z różnych tkanin: ciemnych i ciężkich lub lekkich i przewiewnych. 
  4. Panele okienne. Nazywamy je także ekranami okiennymi. Mają formę pasów wykonanych z wybranych tkanin, które zasłaniają część okna. 

Co wybrać? Wiele zależy od naszych oczekiwań i zasobności portfela. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy zależy nam na większej czy mniejszej przepuszczalności światła, na jaki kolor osłony okna chcemy się zdecydować i, oczywiście, ile pieniędzy na nią przeznaczyć.