Dlaczego szyba w plastikowym oknie może sama pęknąć?
Zrozumiałe jest, że szyba uderzona czymś ciężkim, ostrym lub po prostu z dużą siłą może pęknąć. Zdarza się też, że pęknie pod wpływem trzaśnięcia skrzydła okiennego lub przez wcześniejsze wyszczerbienie. Co jednak, jeśli rysa na szkle pojawi się bez żadnego związku z wymienionymi wcześniej sytuacjami? Jak to możliwe, że szyba może pęknąć sama i jak temu zaradzić?
Szyba pękła sama – jak do tego doszło?
Nie każdy wie, że szyby w oknach mogą pękać bez wyraźnego powodu – a przynajmniej nam się tak wydaje, bo w żadnej sposób nie wpłynęliśmy na jej zniszczenie. Tymczasem powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej… temperatura. Jak to możliwe?
Sytuacji, w których temperatura powoduje pęknięcia szyby, jest kilka. Najczęściej wiążą się one z nierównomiernym nagrzaniem tafli, na przykład przez promienie słoneczne. W szybie zespolonej powoduje to naprężenia wewnętrzne, a temperatura wewnątrz komór może wtedy sięgać nawet 90°C. Gdy jedna krawędź niehartowanej szyby float pozostanie chłodniejsza od innych, a różnica wyniesie ponad 30°C, następuje tak zwana wartość krytyczna, która może powodować pęknięcia.
Co ciekawe, nie tylko słońce może nagrzać szybę do takiego stanu – dzieje się tak również, jeśli w pobliżu szyby znajduje się grzejnik, kaloryfer lub lampa.
Bywa też, że powodem są… stykające się z szybą zasłony. Należy pamiętać, by między szkłem a zasłoną zostawić minimum 25 mm wolnej przestrzeni, by zapewnić w tym miejscu cyrkulację powietrza.
Inny z powodów pęknięć na szybie to… meble ustawione zbyt blisko okna. Jeśli ustawimy tuż przy nich fotele czy kanapę, również możemy doświadczyć samoistnego pękania tafli.
Na koniec warto dodać, że przyczyną pęknięć mogą być także uszkodzenia na krawędziach szyby. Niestety, nie można ich wcześniej zauważyć – są ukryte we wrębie szklenia skrzydła i są zakryte listwami przyszybowymi.
Czy to na pewno samoistne pęknięcie?
Po czym poznać, że szyba pękła sama przez różnicę temperatur? Pęknięcia termiczne są dość łatwe do rozpoznania. Zwykle zaczynają się pod kątem prostym i prowadzą od krawędzi szyby w jej głąb. Bywa, że nie „idą” prosto, lecz wiele razy zmieniają kierunek, tworząc chaotyczny szlaczek, który może mieć kilka końców.
Co robić, gdy szyba pęknie sama?
Dawniej zadzwonilibyśmy do szklarza, który wymierzyłby szybę, dociął ją i zamontował na miejscu pękniętej. W dzisiejszych czasach jednak lepiej zgłosić się do firmy, która montowała dane okno.
W pierwszej kolejności upewnijmy się, czy powstałej szkody nie obejmuje gwarancja. Niezależnie od tego, czy będziemy musieli zapłacić za naprawę z własnej kieszeni, czy nie, do domu powinien przyjechać ekspert, dokładnie zmierzyć szybę, a następnie zamówić ją u producenta. Gdy będzie gotowa, fachowcy zamontują ją na miejscu starej uszkodzonej.
Uwaga – lepiej nie wymieniać samodzielnie szyb w oknach z pakietami zespolonymi, ponieważ okno nie będzie wówczas należycie szczelne. Warto powierzyć to zadanie fachowcom.
Jak zapobiegać samoistnym pęknięciom szyb?
Oto najważniejszy zasady:
- Przede wszystkim unikajmy nagłych zmian temperatury szyby.
- Nie nagrzewajmy szyby grzejnikami czy klimatyzatorami, nie kierujmy na nie także zimnego powietrza.
- Nie stawiajmy blisko szyby żadnych mebli, nie wieszajmy też zbyt blisko zasłonek.
- Nie naklejamy na taflę plakatów ani folii, które mogą potęgować nagrzanie.
- Zamiast nieprzepuszczalnych kupmy rolety na okno z perforacją, które lekko przepuszczają promienie słoneczne.
- Zdecydujmy się na bardziej wytrzymałe szyby ze szkła hartowanego lub półhartowanego. Wprawdzie i one mogą samoistnie pękać wiele lat po zamontowaniu, jednak zdarza się to znacznie rzadziej.