Drzwi balkonowe jedno- lub dwuskrzydłowe – czym się charakteryzują?
Domy jednorodzinne, a także większość mieszkań, nie mogą się obyć bez balkonu. Jest on nie tylko przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej, ale też idealnym miejscem do spędzania czasu w ciepłe dni. Do tych małych najlepsze będą nieduże drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Które wybrać?
Jedno skrzydło, czyli prosto i tanio
Znajdziemy je w większości starszych mieszkań, ale też w domach, szczególnie jeśli „wychodzą” na nieduży balkon. Drzwi jednoskrzydłowe to po prostu okno o dużej wysokości, które niestety musi mieć określony wymiar. Zazwyczaj mierzy 86,5 cm (wykonane z PCV). To szerokość odpowiednia do przejścia, jednak nie umożliwia wyniesienie na balkon żadnych większych przedmiotów, na przykład mebli. Tak wąskie przejście nie daje też efektu otwarcia pomieszczenia na otoczenie za oknem.
Drzwi jednoskrzydłowe mają jednak swoje niezaprzeczalne zalety. Są to przede wszystkim:
- stosunkowo niska cena;
- szybki i łatwy montaż;
- dobre parametry techniczne, w tym duża szczelność pod kątem przenikania powietrza i wody, a także dobra wartość współczynnika przenikania ciepła;
- po wstawieniu odpowiednich szyb mogą mieć wysoki poziom izolacji akustycznej oraz odporności na włamanie.
Jak w każdych drzwiach wiele zależy też od progu. W jednoskrzydłowych jest on zazwyczaj wysoki. To wada, ponieważ stanowi on przeszkodę m.in. dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Jeśli chcemy, możemy zamontować w tego typu drzwiach niski próg aluminiowy, jednak wtedy musimy się liczyć ze zmniejszoną szczelnością całości.
Dwa skrzydła, czyli więcej możliwości
Drzwi dwuskrzydłowe są nieco bardziej rozbudowaną wersją, która umożliwia szersze otwarcie pomieszczenia na balkon. Jest to wygodne na co dzień, pozwala też wynieść na zewnątrz większe gabarytowo przedmioty. Co więcej, szerokie przejście optycznie powiększa przestrzeń i otwiera ją na naturę za oknem.
Przy wyborze drzwi dwuskrzydłowych musimy podjąć decyzję, czy słupek będący ich częścią będzie stały czy ruchomy. W przypadku stałego musimy wiedzieć, że będzie on dzielił przestrzeń drzwi po ich otwarciu – z tego względu praktycznie się już go nie używa. Znacznie wygodniejszy jest słupek ruchomy, który otwiera się wraz z jednym ze skrzydeł. Niestety, uniemożliwia on uchylanie okna.
Podobnie jak w drzwiach jednoskrzydłowych, także tych z dwoma skrzydłami próg może być wysoki lub niski. Przy tym drugim konsekwencje są takie same, czyli niższa szczelność konstrukcji.
Na co lepiej się zdecydować?
Drzwi jednoskrzydłowe będą najlepsze, jeśli:
- szukasz drzwi balkonowych do niedużego pokoju i nie zależy ci na dużym przeszkleniu ani przejściu na zewnątrz,
- chcesz kupić drzwi szczelne i mające dobry współczynnik przenikania ciepła,
- zależy ci na niewysokiej cenie.
Drzwi dwuskrzydłowe będą zaś odpowiednie, jeśli chcesz mieć większe przeszklenie z szerszym wyjściem na balkon.