Gdy okno nie chce się zamknąć…

Przyczyny niedomykającego się okna bywają różne, jednak zawsze powinniśmy taki powód zlokalizować i wyeliminować. Przez niezamknięte okno będzie bowiem wpadać do środka chłodne powietrze oraz wilgoć. Co zatem robić, jeśli okno nie chce się zamknąć? Kiedy konieczna jest pomoc specjalisty? 

 

Co sprawia, że okno nie chce się zamknąć?

Jeśli twoje okno dotąd nie sprawiało problemu, a nagle nie chce się zamknąć, prawdopodobnie spadło z zawiasu lub coś blokuje jego skrzydło.

Pierwsza opcja może być spowodowana zbyt silnym otwarciem okna lub niewłaściwym przekręceniem klamki. W rezultacie okno może zawisnąć na jednym zawiasie i powinno być wówczas jak najszybciej naprawione, by nie uległo zniszczeniu. Warto wtedy poprosić kogoś do pomocy przy przywróceniu skrzydła we właściwe miejsce.

Oto co najlepiej wtedy zrobić: osoba numer jeden powinna docisnąć okno przy górnym zawiasie, a numer dwa – nacisnąć blokadę obrotu klamki. Jak? Należy ustawić klamkę w pozycji pionowej, a przy dociskaniu skrzydła do ramy obrócić ją do właściwej pozycji – takiej, jaka jest typowa dla zamkniętego okna. W ten sposób przeszklenie powinno dać się zamknąć.

Druga opcja to mechaniczne zablokowanie skrzydła, które nie może się zamknąć. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w trakcie remontu lub po nim, gdy w szczelinach okiennych zalegają drobne śmieci, piasek, pył lub brud. Należy wymieść zanieczyszczenia ze szczelin, a na końcu przetrzeć wilgotną ściereczką ramy okienne. 

 

Jeśli nie możesz sam zamknąć okna…

…wezwij fachowców. Okno to wbrew pozorom delikatna rzecz, składająca się z wielu drobnych elementów. Manewrowanie przy okuciach, jeśli się na nich nie znamy, może skończyć się ich uszkodzeniem. A wtedy naprawa okna wyniesie nas dużo drożej. Nie warto ryzykować.

Kiedy pomoc specjalistów jest najbardziej wskazana? Przede wszystkim warto poprosić o wsparcie z salonu okien, jeśli nasze przeszklenie jest nowe i na gwarancji. Fachowcy przyjadą, naprawią problem i pokażą nam, jak nie dopuścić do jego powtórzenia.

Drugą sytuacją jest uszkodzona lub wypaczona rama okienna. Zniszczenia mogą pojawić się ze względu na niewłaściwe używanie okna, na przykład jeśli zastawiamy skrzydło czymś twardym, by się nie zamykało. Wypaczenie zaś zwykle obserwuje się w oknach drewnianych, których nie konserwuje się regularnie. 

Z tego względu okna należy regularnie czyścić, konserwować oraz regulować. Jeśli okucia nie działają sprawnie, będą powodować niedomykanie okna, a co za tym idzie – powstawanie mikroszczelin, przez które do domu dostaje się wilgoć i zimne powietrze.