Jak dbać o okna
Co robić, aby nasze okna posłużyły nam przez wiele lat?
Okna to inwestycja na wiele lat. Aby jednak te mogły posłużyć nam jak najdłużej w nienaruszonym stanie, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację oraz zabiegi pielęgnacyjne. Podpowiadamy, co zrobić, aby nasze okna były piękne i funkcjonalne przez długie lata!
O tym nie zapominaj po montażu swoich okien!
Nowo kupowane okna zazwyczaj zabezpieczone są folią lub papierwm na ramach oraz szybach. Mają one zapobiegać uszkodzeniom podczas transportu oraz montażu. Należy jednak pamiętać, aby najpóźniej miesiąc po montażu okna zdjąć te zabezpieczenia. Ich pozostawienie na dłuższy okres czasu może się wiązać z naruszeniem w strukturze i koniecznością zeskrobywania folii z szyb oraz ram okiennych. Zachodzące zmiany zachodzą na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego mogą nie tylko wpłynąć na właściwości dotyczące elastyczności takiej folii, ale też spowodować odbarwienia na oknach. Usilne zeskrobywanie po kawałeczku takiej folii nie będzie tylko praco- i czasochłonne, ale przede wszystkim może narazić nasze okna na uszkodzenia.
Kiedy zdarzy nam się nie zdjąć papieru z szyb o czasie, a ten przylegnie do ich powierzchni, w żadnym wypadku nie podejmujmy prób jego zeskrobywania. Dla bezpiecznego uwolnienia szyb, spryskajmy kartkę papieru płynem do usuwania naklejek i poczekajmy aż ten wsiąknie w jej strukturę. Następnie można przystąpić do delikatnego usunięcia papieru.
Zabezpieczenie okien na czas remontu
Prace remontowe na elewacji w wielu przypadkach mogą potrwać dłużej niż miesiąc. Montaż okien zazwyczaj stanowi ich początkowy etap. W tym przypadku, po zdjęciu folii zabezpieczającej z okien, nie należy zapominać o konieczności dokładnego ich zabezpieczenia przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej.
Na czas prac remontowych lub budowlanych należy szczelnie okryć okna folią. Zabezpieczy ona przed zabrudzeniami od: pianki montażowej, zaprawy, klejów lub farb. Ewentualne powstałe zabrudzenia na ramach lub szybach należy bezwzględnie i natychmiast usuwać, aby nie dopuścić do zaschnięcia produktu.
Mycie okien
Mycie okien wydaje się być czynnością niezwykle prostą, wręcz intuicyjną. Żeby jednak zachować je w jak najlepszej kondycji przez wiele lat, należy w tym celu używać jedynie odpowiednich środków. Najprostszym z nich jest woda połączona z delikatnymi środkami do mycia dłoni, naczyń lub do prania. Muszą być one mocno rozcieńczone, aby nie pozostawiły trudnych do zmycia smug.
Do mycia okien zdecydowanie nie powinno się stosować środków o odczynie mocno zasadowym lub kwaśnym. Te wpływają na kondycję metalowych okuć, które mogą zacząć rdzewieć.
W żadnym wypadku powierzchni szyb ani ram nie należy skrobać. Wykluczone są również środki odkamieniające lub usuwające silne zabrudzenia o konsystencji z granulkami, które sprzyjają porysowaniom. Dokładnie taki sam rezultat możemy uzyskać przy używaniu do mycia drucianych szczotek, chemicznych środków czyszczących lub gąbek o sztywnej i drapiącej powierzchni.
Konserwacja okuć, ram i uszczelek
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają na celu mycie oraz konserwację okien wykonanych z różnych materiałów. Z powodzeniem można je zakupić w sklepach specjalistycznych, supermarketach, sklepach budowlanych lub w sieci.
Zestawy do pielęgnacji okien dedykowane są dla konkretnego materiału, z którego zostały wykonane ramy okienne. Charakteryzują się one odczynem neutralnym, a wiec nie będącym szkodliwym dla profili. Podstawowym elementem takiego zestawu jest preparat myjący do ram. Delikatnie usuwa on wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a dodatkowo pozostawia na ramie film, który chroni powierzchnię przed osadzaniem się kurzu i brudu.
Wiele zestawów zawiera również płyn dedykowany czyszczeniu uszczelek. Często występuje on w osobnej butelce lub w postaci nasączonych ściereczek. Uszczelki najpierw oczyszcza się wilgotną szmatką z brudu oraz kurzu, a następnie smaruje preparatem konserwującym.
W zestawie z pewnością znajdziemy również olejek do konserwacji okuć okiennych. Aby użyć go w prawidłowy sposób należy znać się na budowie okien i znaleźć otwory przeznaczone w tym celu. Następnie wlewa się do nich odrobinę oleju.
Konserwacja tego typu powinna być wykonywana raz lub dwa razy do roku.