Jak dopasować okna dachowe do rodzaju pomieszczenia na poddaszu?
Okna dachowe można rozmieścić na poddaszu na różne sposoby. Ich rodzaj oraz rozplanowanie w dachu powinny jednak zależeć od rodzaju pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Jak więc dobrać okna dachowe do salonu, pokoju dla dziecka, sypialni, kuchni lub łazienki?
Co nam dają okna dachowe?
To, w czym okna dachowe (dosłownie) górują nad pionowymi, to o wiele lepszy dostęp do światła dziennego. Pomieszczenie na poddaszu, które ma wbudowane okna połaciowe, może być doskonale doświetlone – o ile oczywiście zadbamy o montaż odpowiednich przeszkleń. Ważna jest nie tylko ich wielkość, ale też rozmieszczenie.
Jednak nie w każdym pomieszczeniu na poddaszu będzie nam zależeć na dostępie do światła. W łazience czy sypialni chociażby będziemy potrzebować okien o zupełnie innych parametrach. To pokazuje, że wybór przeszkleń montowanych w dachu powinien być podyktowany rodzajem pomieszczenia, w których będą się one znajdować. Przejdźmy do szczegółów.
Okna dachowe do łazienki i kuchni – odporne na wilgoć
Okna połaciowe umieszczone w łazience i kuchni muszą przede wszystkim radzić sobie z wilgocią. Ważne jest, by były wyposażone w nawiewniki, które będą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
W kuchni i łazience na poddaszu sprawdzą się okna z PCV. Możemy także zakupić okna drewniane, jednak koniecznie z warstwą poliuretanową. Bez niej przeszklenia szybko by zbutwiały i się wypaczyły. Warstwa poliuretanowa ponadto ułatwia mycie profili okiennych – zapewnia im gładkość, przez co w żadne załamania nie wnika brud. Jeśli zaś chodzi o rodzaj okien, możemy postawić na przykład na obrotowe lub klapowo-obrotowe, w tym także sterowane pilotem (można je zaprogramować na wietrzenie o dowolnej godzinie).
To, co jest jeszcze istotne w przypadku okien dachowych w łazience i kuchni to to, aby powietrze mogło przez nie swobodnie przepływać. Nie powinniśmy zastawiać ich meblami ani montować nad grzejnikiem.
Okna dachowe do sypialni – wyciszające
W sypialni na poddaszu najważniejszy będzie dla nas zdrowy sen i wypoczynek. To, co mu sprzyja, to cisza i ciemność – już dawno udowodniono, że w takich warunkach lepiej się wysypiamy.
Okna dachowe w sypialni powinny więc być dźwiękoszczelne z wysoką izolacją akustyczną. Warto przy tym zakupić okna z pakietem wyciszania deszczu. Dzięki temu krople nie będą tak głośno uderzać o szybę.
Jeśli natomiast chodzi o wyciemnienie, to polecamy zakup rolet na okna dachowe. Rolety wewnętrzne lub zewnętrzne sprawdzą się m.in. wtedy, gdy w sypialni jest zbyt jasno z powodu okolicznych latarni.
Okna dachowe do salonu – dużo i jasno
W pomieszczeniu, gdzie będziemy wypoczywać i/lub pracować (może to być pokój dzienny, gabinet czy pokój gościnny) warto postawić na dobry dostęp do światła dziennego. Poleca się na przykład zwiększyć powierzchnię przeszkleń, montując kilka okien dachowych obok siebie. Jeśli to możliwe, warto umieścić je po obu stronach dachu.
Jeśli chodzi o aspekty techniczne, istotne są parametry termiczne okna. W salonie będziemy spędzać dużo czasu – przeszklenia powinny więc dobrze izolować, aby dom się nie wychładzał.
Dla codziennego wygodnego użytkowania istotny jest także sposób otwierania okien. Dobrym pomysłem są okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Gdy się je otworzy, nie zasłaniają widoku za oknem, są też wskazane dla wysokich osób.
Ostatnia sprawa to rolety. Wyobraźmy sobie, że w słoneczny dzień chcemy popracować, obejrzeć film w telewizji czy poczytać książkę. Wtedy zaciągamy rolety, by wyciemnić wnętrze. Taka osłona sprawi też, że salon nie będzie się zbytnio nagrzewać. Możemy postawić na przykład na rolety typu dzień-noc, którymi możemy regulować dostęp do światła dziennego.
Okna dachowe do pokoju dla dziecka – bezpieczne
Organizacja pokoju dziecka na poddaszu wiąże się z innymi priorytetami niż planowanie innych pomieszczeń. W dziecięcym pokoju warto tak wszystko ustawić, by malec miał wydzielone dwie strefy: zabawy i nauki oraz relaksu. W tej pierwszej powinno być jasno – sprzyjają temu duże okna, pod którymi warto ustawić biurko. Drugą zaś lepiej wyciemnić, by ułatwić dziecku zasypianie i odpoczynek (możemy wyposażyć okno w kolorowe rolety lub tak rozmieścić przeszklenia w dachu, by w jednym miejscu pokoju było nieco ciemniej).
To jednak nie rozmieszczenie okien jest najważniejsze w pokoju dziecka (szczególnie jeśli mamy do czynienia z kilkulatkiem), a ich bezpieczeństwo. Przeszklenia dobrze jest wyposażyć w klamkę z kluczykiem, która zapobiegnie samodzielnemu otwieraniu okien przez malca. Najlepiej zakupić okna dachowe z systemem górnego otwierania.
Ostatnia istotna kwestia to odpowiednia temperatura. Dziecku musi być odpowiednio ciepło – okna dachowe powinny więc mieć dobre parametry izolacyjne.
Podobnie jak w sypialni, także w pokoju malca warto wyposażyć przeszklenie w powłokę wyciszającą deszcz. Krople padające na okno dachowe mogą bowiem powodować hałas i przeszkadzać w nauce oraz zasypianiu.