Jak działa okno antywłamaniowe?
Bezpieczeństwo to podstawa. Warto zacząć od okien!
Własne cztery ściany to miejsce, które kojarzone jest z podwyższonym bezpieczeństwem. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ten parametr. Jeden z ważniejszych stanowią na pewno okna. Te o konstrukcji antywłamaniowej wyposażone są w szereg rozwiązań, które sprzyjają bezpieczeństwu Twojemu oraz Twojej rodziny. Podpowiadamy, na które rozwiązania marki Drutex warto zwrócić uwagę w kontekście antywłamaniowości!
Okucia okienne
Chociaż włamanie kojarzy nam się w próbą wybicia szyb okiennych, to prawda jest taka, że jedynie nieliczna część przestępców stosuje tę metodę. Wiąże się ona z podwyższonym progiem hałasu, co minimalizuje możliwość powodzenia obranego zadania oraz dużym ryzykiem wystąpienia urazów i skaleczeń. Dane policyjne jasno wskazują na fakt, iż włamywacze najczęściej usiłują podważyć okienne skrzydła. W tym przypadku najistotniejsza rolę odgrywają okienne okucia.
Okna antywłamaniowe wyposażone są w zaczepy przykręcone do stalowego zbrojenia, jak również specjalne czopy umieszczone w starannie wybranych miejscach na całym obwodzie okna. Przy podejmowanych próbach podważania okucia te wzajemnie się zazębiają, co skutecznie blokuje ramy okienne na swoich miejscach.
Okna marki Drutex posiadają zabezpieczenia o klasie RC1 oraz RC2. Wymagania antywłamaniowe klasy RC ściśle określają ilość punktów antywyważeniowych. Okucia w klasie RC2 posiadają minimum siedem punktów antywyważeniowych.
Klamka z kluczem
Dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniami proponowanym przez markę Drutex są klamki z kluczem. Włamywacze często praktykują metodę wpuszczania przez uchylone okno linki z pętelką. Tę nakładają na klamkę po wewnętrznej stronie i poprzez mocne pociągnięcie, przekręcają klamkę do pozycji pełnego otwarcia okna. Jedynym skutecznym sposobem na udaremnienie tego typu ataku jest montaż klamki z kluczem, który uniemożliwia jej obrót. Alternatywą dla kluczyka montowanego w klamce będzie przycisk. Takie klamki posiadają również wkładki ze stali hartowanej, która udaremnia próby jej rozwiercenia.
Wkładka antyrozwierceniowa
Gdy metoda na sznurek oraz próby podważenia okna nie sprawdzą się, kolejnym pomysłem włamywaczy jest najczęściej rozwiercenie śrub podtrzymujących klamkę. Przed takim rodzajem ataku skutecznie chronią wkładki antyrozwierceniowe, a więc dodatkowe tarcze ze stali umieszczone w okuciu ramy okiennej. Ten mechanizm posiadają wszystkie klamki z kluczykiem o podwyższonej klasie jakości.
Szyba wzmocniona folią antywłamaniową
Obecnie rzadko praktykowaną metodą, szczególnie w przypadku mieszkań w blokach, szeregówkach lub na osiedlach domków jednorodzinnych, są włamy po wybiciu szyby okiennej. To głośna i niebezpieczna dla zdrowia metoda, która może pozostawić trudne do zagojenia rany cięte. Jeśli jednak mieszkamy w domu odizolowanym od innych posiadłości, budujemy domki letniskowe, które poza sezonem będą stały puste lub po prostu mamy okna z wyjściem na boisko lub miejsca zabaw dzieci, warto pomyśleć o zamontowaniu szyb antywłamaniowych. Pakiety szybowe są wówczas pokryte specjalną folią, której zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie ich konstrukcji. Co do zasady, im więcej warstw takiej folii znajduje się na szybie, tym ciężej jest je rozbić. Bardzo istotna jest również informacja, że szkło po rozbiciu szyby nie rozpryskuje się, a najczęściej pozostaje w ramie okiennej, przyklejone do folii.
Element systemu „Inteligentny dom”
Tempo z jakim w obecnych czasach rozwija się technologia sprawiło, że niemalże każdy dorosły człowiek na ziemi posiada własny telefon komórkowy, laptop lub tablet. Naprzeciw nowym technologiom wychodzi system zabezpieczeń proponowany przez Drutex – „Somfy TAHOMA”. Dzięki niemu posiadamy kontrolę i nadzór nad naszym domem, nawet w sytuacjach, kiedy nie ma nas w jego wnętrzu. System pozwala sterować pozycją okien i drzwi oraz rolet, stopniem ich zamknięcia lub przesuwu z dowolnego miejsca na świecie przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego podłączonego do Internetu. Dodatkowo w okuciach ram okiennych można zainstalować system alarmowy, który poinformuje nas oraz służby ochrony lub policję o ewentualnych próbach włamań.