Jak efektywnie wietrzyć dom?
Słyszałeś kiedyś powiedzenie, że dom musi oddychać? Oznacza to, że szczelne zamykanie pomieszczeń nie skutkuje niczym dobrym – ani dla domu, ani dla jego mieszkańców. Co więc należy robić? Wietrzyć! Tylko jak?
Nie każdy wie, że wietrzenie „z głową” to coś więcej niż tylko otwarcie okien w pokoju na dowolny czas. Tak naprawdę długość tego procesu powinna być uzależniona od pory roku. Zimą wietrzenie powinno trwać krócej, by nie wyziębić domu i nie płacić niepotrzebnie więcej za ogrzewanie. Latem zaś ważna jest głównie pora wietrzenia – tak, aby nie ogrzać zbytnio pomieszczeń. Jak zatem robić to efektywnie i dlaczego warto się tego nauczyć?
Najważniejsze skutki braku wietrzenia
Nie chodzi tylko o zatęchłe powietrze w domu, którym oddychamy. Brak wietrzenia wpływa nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale też na stan naszego domu. Jeśli mieszkamy z dziećmi i/lub osobą palącą papierosy, tym bardziej powinniśmy wietrzyć regularnie. W domu, w którym się tego nie robi lub robi zbyt rzadko, dużo trudniej się funkcjonuje: brak świeżego powietrza powoduje, że gorzej nam się śpi, je i myśli.
Brak regularnego wietrzenia może powodować na przykład:
- uczulenia,
- alergie,
- nadciśnienie,
- choroby układu oddechowego,
- obniżoną odporność,
- gorsze samopoczucie,
- obniżoną koncentrację,
- powstawanie na ścianach grzybów i pleśni.
Problemem pomieszczeń, w których nie wietrzy się regularnie, jest wysoka wilgotność powietrza, która jest świetnym środowiskiem rozwoju dla różnych mikroorganizmów. Te zaś mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców.
Jak wietrzyć zimą, a jak latem?
Wietrzenie zimą i latem powinno wyglądać zupełnie inaczej. Zimą powinniśmy robić to krótko, ale intensywnie: najlepiej otworzyć okno na oścież na 5 minut, szczególnie przy minusowych temperaturach. Wówczas szybko wymienimy powietrze na świeższe, a jednocześnie nie wychłodzimy pokoju. O tej porze roku warto też unikać przeciągów, a jeśli to możliwe, na czas wietrzenia obniżyć temperaturę grzania, by grzejnik niepotrzebnie nie zaczynał pracować z całą mocą.
Latem zaś kluczem do sukcesu jest wietrzenie wtedy, gdy za oknem jest najchłodniej: rano, wieczorem i w nocy. W dzień, by nie wpuszczać do środka gorącego powietrza, najlepiej jest nie otwierać wcale okien, a dodatkowo zaciągnąć rolety lub zasłony, by nie wpuszczać do środka promieni słonecznych. W przeciwieństwie do wietrzenia w miesiącach zimowych latem poleca się robić przeciągi – pomogą szybciej wymienić powietrze na świeże.
Niezależnie od pory roku zanim zdecydujemy się na wietrzenie warto też zapoznać się z alertami smogowymi, by nie wpuścić do domu nadmiernych zanieczyszczeń!
A może pomoże odpowiednie okno?
Otwieranie okna nie jedyny sposób na efektywne wietrzenie pomieszczeń – możemy postawić też na inne rozwiązania, na przykład:
- mikrowentylacja, którą osiągniemy dzięki elementom okucia montowanym na ramie okiennej lub skrzydle (powietrze napływa przez specjalną szczelinę – okno jest rozszczelnione); trzeba jednak mieć na uwadze, że mikrowentylacja nie zastąpi otwarcia okna na oścież, może zaś wspomóc wietrzenie;
- nawiewniki okienne, czyli urządzenia, które instaluje się w oknach lub ścianach budynków (możemy regulować, ile powietrza wpadnie do domu, ale nie możemy ich zamknąć);
- wentylacja obwodowa okien – pomiędzy skrzydłem a ramą powstaje kilkumilimetrowa szczelina po obwodzie okna (to specjalna funkcjonalność, która gwarantuje efektywne wietrzenie).
Pamiętajmy więc, by w miarę możliwości otwierać szeroko okna w domu – wpłynie to na wiele aspektów naszej codzienności!