Jak przygotować okna na zimę?
Nieubłaganie zbliża się najchłodniejsza pora roku. To właśnie przed zimą, zabezpieczenie okien powinniśmy potraktować poważnie. Warto zadbać o przygotowanie elementów okna na niskie temperatury, wilgoć oraz śnieg. Takie prace warto przeprowadzać chociaż raz w roku – dzięki temu okno posłuży dłużej, bez dodatkowych napraw. Podpowiadamy, jak przygotować okna na zimę!
Mycie okien – czyste szyby to nie wszystko!
Można stwierdzić, że przeciętnie okna myjemy co najmniej dwa razy w roku: na wiosnę i po zimie. Jednak, aby zadbać o kondycję naszej stolarki okiennej, powinniśmy zadbać o nie również w trakcie zimy. Najważniejsze jest nie mycie szyb, bo to przede wszystkim dbanie o aspekty estetyczne okien, a mycie i konserwacja okuć oraz uszczelek. Prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć, zaś szczelność od stanu uszczelek. Do zadbania o czystość tych elementów możemy użyć łatwo dostępnych środków czystości, jak chociażby wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie powinno stosować się żadnych preparatów żrących, odkamieniających, rozpuszczalników, czy ścierających, gdyż te mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki zabezpieczającej przed korozją oraz zmienić strukturę uszczelek. Takie uszkodzenie uszczelek może powodować mniejszą szczelność, czy pękanie.
Zadbaj o okucia i uszczelki
Kiedy okna już są umyte, dobrze jest naoliwić okucia, chociażby wykorzystując do tego dedykowane olejki do konserwacji okuć, czy też drobnych urządzeń mechanicznych, np. maszyn do szycia. Należy pamiętać, aby żaden ze środków nie zawierał pochodnych rozpuszczalników, gdyż te mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na profile okienne zarówno PVC, jak również drewniane, czy aluminiowe.
Uszczelki, szczególnie dolne (najbardziej narażone na działanie wody, brudu, promieni słonecznych), również wymagają uwagi użytkownika. Powinniśmy czyścić je wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego (płyn do mycia naczyń), a po umyciu warto je posmarować odpowiednim środkiem zabezpieczającym przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Do tego celu można wykorzystać chociażby olejek silikonowy, ale równie dobrze sprawdzi się najzwyklejsza wazelina kosmetyczna.
Jak dbać, aby zapobiegać usterkom?
Większości usterek stolarki okiennej można uniknąć, pamiętając o regularnym dbaniu o profile okienne, okucia, zawiasy, czy uszczelki. Zima to ten moment, kiedy okna okazują się nieszczelne, gdy do mieszkania dostaje się zimne powietrze mimo dokładnie zamkniętych okien. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, o okna należy zadbać już w okresie jesiennym – zabezpieczyć je i przygotować na mroźny sezon jeszcze przed jego rozpoczęciem. Takie czynności warto wykonywać chociaż raz w roku. Pozwoli nam to cieszyć się przez dłuższy czas z walorów zamontowanych okien – szczelności termicznej oraz akustycznej, jak również estetycznych. Jeżeli zachodzi potrzeba regulacji, można samodzielnie wyregulować docisk skrzydeł, zmieniając położenie rolek lub zaczepów w okuciach. Bardziej skomplikowane regulacje skrzydeł czy położenia szyb, najlepiej zlecić serwisom rekomendowanym przez producenta.