Jak usunąć plamy z szyby?
Plamy na szybie, zabrudzenia, zaschnięta żywica, farba czy cement – oto zmora wielu z nas. Jak je usunąć? W zależności od pochodzenia plamy możemy wykorzystać różne sposoby, w tym domowe. Oto najlepsze z nich!
ABC czyszczenia szyby
Podstawą mycia szyb jest delikatność – nie wolno szorować ich na sucho, myć twardymi gąbkami, używać ostrych narzędzi, wełny stalowej ani żrących środków chemicznych. To łatwa droga do zarysowania, a nawet uszkodzenia tafli.
Czyszczenie szyb ułatwią środki o lekko kwaśnym pH, także domowe, które możemy przygotować z użyciem m.in. soku z cytryny lub octu. Jednak uwaga – środki takie należy nakładać ostrożnie, ponieważ mogą uszkodzić ramę okienną, gumowe uszczelki oraz metalowe części okna.
Pamiętajmy też, że w przypadku mycia szyb liczy się nie tylko to, czym się myje, ale też kiedy się to robi. Najlepszy dzień na ich czyszczenie jest wtedy, gdy za oknem nie ma słońca ani dużego wiatru, a temperatura nie spada poniżej zera. Słońce i wiatr bowiem zwiększają ryzyko powstawania nieładnych smug, mróz zaś – pęknięcia szyby.
Plamy na szybie – jak je zmyć?
Wszystko zależy od pochodzenia danej plamy. Warto spróbować następujących metod:
- podstawą jest umycie szyby ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń;
- przyda nam się też cebula – należy przekroić ją na pół i potrzeć plamę – sok pozostawiamy na 15 minut po czym zmywamy wodą;
- na tłuste plamy na szybie pomoże woda z odrobiną płynu do mycia naczyń, a następnie przetarcie miejsca ściereczką nasączoną spirytusem (potem szybę myjemy jeszcze płynem lub polerujemy ściereczką z mikrofibry);
- żółte plamy na szybie znikną, jeśli przetrzemy je miksturą składającą się z wody, octu, soku z cytryny i płynu do mycia naczyń;
- inny sposób na żółte plamy to gęsta papka z sody i soku z cytryny, którą nakładamy na plamę na 15 minut i zmywamy na mokro.
Plamy z farby na szybie – sposoby
Szyba poplamiona farbą używaną do malowania ścian albo taką, której używają dzieci? To nie problem. Usunięcie jej resztek z tafli nie powinno być trudne. Zazwyczaj daje się bowiem łatwo zeskrobać. Trzeba to robić delikatnie, by nie zarysować szkła, najlepiej przy użyciu plastikowej skrobaczki lub maszynki do szkła. Niektórzy stosują też do tego… maszynkę do golenia.
Jeśli chodzi o farbę olejną, z pomocą przyjdzie nam woda amoniakalna (jednak uwaga, nie dotykajmy nią ramy).
Farba zawierająca żywicę zejdzie zaś dzięki zmiękczeniu jej terpentyną (przykładamy do niej namoczony wacik, a następnie zeskrobujemy).
Żywica, cement, zaprawa – jak je usunąć z szyby?
Po remoncie, jeśli szyba okienna nie została odpowiednio zabezpieczona, może nosić ślady cementu, zaprawy lub żywicy. Ich pozbycie się z tafli wymaga sprawdzonych sposobów:
- żywicę, jeśli jest świeża, zamrażamy kostkami lodu – zastygnie i odpadnie;
- starszą żywicę smarujemy olejem bądź masłem – po godzinie zejdzie, zmyta wilgotną ściereczką;
- cement zwilżamy ciepłą wodą i skruszamy, a po tym zabiegu szybę myjemy wodą z płynem do mycia naczyń;
- zaprawę możemy doczyścić nożykiem owiniętym w zamoczoną w wodzie ściereczkę – wystarczy delikatnie ją zeskrobać.
Warto wiedzieć, że zaprawa lub cement pozostawione na szybie powodują na niej matowe oparzenia. Jeśli więc znajdziemy na tafli takie zabrudzenia, działajmy jak najszybciej!