Jak walczyć ze smogiem? Pomogą w tym odpowiednie okna!

W Polsce problem smogu jest wyjątkowo poważny: według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to właśnie w naszym kraju znajdują się 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. W sezonie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny, praktycznie dzień w dzień wdychamy trujące pyły. Jak się przed tym ochronić? 

 

Smog – co to jest?

Sedno tego określenia tkwi w jego anglojęzycznym pochodzeniu: „smoke”, czyli dym, oraz „fog”, czyli mgła. Smog jest więc połączeniem trzech elementów: zanieczyszczeń, które wyprodukował człowiek, mgły, a także braku wiatru. W dni, kiedy mamy z nimi wszystkimi do czynienia, stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest najwyższe. Wdychamy wówczas niebezpieczne dla naszego zdrowia gazy, tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, ołów oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzopiren. 

Czym to skutkuje? Rozmaitymi problemami ze zdrowiem, z nowotworami włącznie. Uważa się, że długotrwałe narażenie na wdychanie smogu może powodować:

  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • kaszel i duszności,
  • przewlekłe zmęczenie, 
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • astmę,
  • raka płuc, gardła i krtani,
  • udar mózgu 
  • zawał serca,
  • miażdżycę,
  • chorobę wieńcową.

 

Jak przetrwać w świecie wypełnionym smogiem?

Cóż, nie możemy po prostu przestać oddychać czy wychodzić z domu. Jeśli jednak wiemy, że danego dnia powietrze jest bardzo zanieczyszczone, najlepiej założyć maseczkę antysmogową. Jest ona „uzbrojona” w specjalny filtr, który oczyszcza wdychane powietrze z niebezpiecznych pyłów. 

W domu natomiast warto korzystać z oczyszczaczy powietrza, które filtrują je z roztoczy, pyłów, kurzu, grzybów czy innych szkodliwych zanieczyszczeń. Ich natężenie w domu może być naprawdę wysokie, dlatego również zimą należy wietrzyć pokoje. 

Jak to robić? Z rozwagą. Najlepiej wcześniej sprawdzić najnowsze alerty dotyczące smogu. Pomogą nam w tym internet oraz odpowiednie aplikacje na telefon. Jeśli danego dnia powietrze nie jest specjalnie zanieczyszczone, warto otworzyć wszystkie okna na oścież na kilka minut rano i wieczorem. Dłuższe wietrzenie mogłoby wychłodzić wnętrze. 

 

Okna, które oczyszczą powietrze

Do walki ze smogiem poleca się zakup okien ze specjalnymi nawiewnikami antysmogowymi. Ich zadaniem jest odfiltrowywanie powietrza z zewnątrz z pyłów, grzybów, kurzu, spalin czy bakterii. W ten sposób do domu wpada oczyszczone powietrze. Skuteczność takich filtrów to aż 98%!

Możemy także zamontować specjalne nawiewniki filtrujące do tych zwykłych, które mamy już w domu (bez konieczności wymiany całego okna). 

Nawiewniki antysmogowe najbardziej przydadzą się w dużych zanieczyszczonych miastach i wszędzie tam, gdzie jakość powietrza jest zła. Poleca się je przede wszystkim grupom wysokiego ryzyka: dzieciom, seniorom, osobom schorowanym i kobietom w ciąży.