Jak wyregulować okna na zimę?

Okna zazwyczaj montowane są w okresie wiosenno-letnim, a więc fabrycznie ustawia się je na tryb umożliwiający przepływ powietrza przez szczeliny. Problem zaczyna się zimą, gdy doskwierają nam chłody, a przez mikroprzestrzenie wpada zimne powietrze. Nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy samodzielnie wyregulować okno. Jak to zrobić i dlaczego warto? 

 

Dlaczego warto regulować okna na zimę?

Późna jesień to czas, kiedy musimy przygotować się na nadciągające chłody. Wyciągamy więc z szaf cieplejsze ubrania, włączamy w domu ogrzewanie, przyzwyczajamy się do coraz częstszego skrobania szyb w autach… Nie każdy wie, że to też dobry czas na to, by wyregulować okna. Wiatr wiejący przez szczeliny i dostające się do środka zimne powietrze sprawiają, że wnętrze domu szybko się wychładza, a my, w obawie przed zmarznięciem, podkręcamy ogrzewanie, płacąc wyższe rachunki. Nie musi tak być. 

Gdy okna są nieszczelne, wcale nie musimy od razu ich wymieniać czy wzywać profesjonalnej ekipy na pomoc. Czasem wystarczy samodzielna regulacja. Cel to dociśnięcie skrzydeł do ramy okiennej tak, by zniwelować szczeliny. Luźne ustawienie jest odpowiednie na czas wiosenno-letni, gdy zależy nam na dobrej wentylacji domu. 

Dlaczego regulacja jest tak ważna? Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, wspomniane już oszczędności – szczelne okna to większe ciepło w domu, a tym samym rzadsze podkręcanie kaloryferów w mroźne dni. Po drugie – utrzymanie odpowiedniej wilgotności, co wiąże się z minimalizowaniem ryzyka pojawienia się grzybów i pleśni (tak szkodliwych dla naszego zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego). 

Przełącz tryb lato-zima

Ustaliliśmy już, że zimowy tryb w oknach umożliwia ich uszczelnienie, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy za ogrzewanie w domu. Tylko jak go ustawić?

Na boku skrzydła okiennego znajdują się (zazwyczaj) jeden, dwa lub trzy specjalne bolce. Z jednej strony są węższe, z drugiej – szersze. W zależności od tego, jak mocno dociskają one uszczelkę umiejscowioną na ramie okna, tym słabiej lub bardziej przepuszczają powietrze

Jeśli chcemy ustawić okna w tryb zimowy, musimy owe bolce przestawić o 90° względem ich poprzedniego ułożenia, które było odpowiednie na czas letni. W takim ustawieniu rolki powinny być zwrócone do uszczelki grubszą stroną. Do tej czynności przyda nam się odpowiedni klucz, np. imbusowy. W zależności od okna może się też okazać, że wystarczy przekręcić bolce gołymi rękami lub kombinerkami. 

 

Jeśli regulacja nie pomaga

Może się tak zdarzyć, że samodzielna regulacja okna na niewiele się zda, a przez szczeliny nadal będzie wpadać do środka zimny wiatr. Wówczas najlepiej jest sprawdzić stan uszczelki – zobaczyć, czy nie jest uszkodzona lub oderwana. Jeśli nie, możemy spróbować wyregulować okno góra-dół i prawo-lewo – jest to możliwe dzięki śrubom przy zawiasach. 

Jeśli i to nie pomoże, wada może być poważniejsza. W najczęściej montowanych oknach plastikowych zdarza się na przykład deformacja (wypaczenie) ram okiennych – taki problem występuje z powodu nieprawidłowego montażu lub w oknach niskiej jakości. 

Dlatego jeśli planujemy kupno okien, najlepiej decydować się na okna z gwarancją w renomowanych salonach takich jak Drutex.