Jak zabezpieczyć okna na czas remontu?

Czas od początku wiosny do końca jesieni to najlepsza pora na remont. Zanim jednak zaczniemy malować ściany, kłaść nową podłogę czy płytki, wszystko w domu trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Zwykle pamiętamy o tym, by wynieść czy przykryć czymś meble i drzwi, ale często zapominamy przy tym o oknach. A przecież one także mogą się w czasie remontu pobudzić czy zniszczyć. Jak je ochronić?

 

Zabezpiecz, by nie uszkodzić

Jak to przy remontach jest, wszyscy wiemy: mimo najszczerszych chęci i dużej dozy ostrożności zwykle farba skapnie z pędzla nie tam, gdzie powinna, coś się zabrudzi, zarysuje, pęknie, zniszczy… Okna także mogą w tym czasie ucierpieć. 

Najczęściej wiąże się to z ich ubrudzeniem farbą lub klejem, a te, gdy zaschną, trudno się zmywa. Nadmierne ich szorowanie może natomiast doprowadzić do tego, że na ramie lub szybie powstaną nieładne rysy lub inne uszkodzenia. 

Problematyczne są też tynki cementowe i gipsowe o zasadowym pH – ich połączenie z wilgocią może prowadzić do niszczenia powłoki okuć okiennych. Najbardziej narażona jest powłoka cynkowa, na której może powstawać tak zwana „biała rdza”. 

Do korozji elementów okuć może prowadzić też szlifowanie. Czynność ta powoduje powstawanie kurzu – gdy połączy się on z wilgocią i osiądzie na okuciach, może je uszkodzić lub spowodować zbyt wczesne zużycie. 

Jak temu zapobiec? Wystarczy okno odpowiednio zakleić.

 

Kup folię, taśmę i… klamkę

Najprostszą i jednocześnie najefektywniejszą metodą zabezpieczenia okien jest ich oklejenie. Wystarczy kupić w sklepie budowlanym folię malarską oraz żółtą lub niebieską papierową taśmę, którą łatwo się przykleja i odkleja bez zostawiania nieestetycznych śladów. 

Taśmą mocujemy folię do ramy okiennej tak, by chroniła całą szybę i ramę. W ten sposób chronimy też drobne elementy okna, takie jak okucia, które mogłyby gorzej działać, jeśli dostałby się do nich pył. 

Jeśli w czasie remontu zauważymy, że okno zabrudziło się (na przykład w wyniku odklejenia się taśmy lub niewłaściwego jej przymocowania), natychmiast musimy je umyć. Im dłużej będziemy zwlekać, tym większe ryzyko, że plama zaschnie i nie da się już domyć. Do wyczyszczenia okna najlepiej użyć wody z łagodnym detergentem oraz miękkiej ściereczki, by nie zarysować jego powierzchni. 

Warto też zakupić roboczą klamkę. Po co? Przed remontem odkręcamy klamki w oknach, by się nie zniszczyły, a w razie potrzeby w trakcie prac korzystamy z roboczej. 

 

Pamiętaj o wietrzeniu

Prace remontowe i wykończeniowe generują zwykle dużą wilgotność powietrza. Wiąże się to z użyciem wody do wielu prac, m.in. mieszania tynków, wylewek czy zapraw. Dlatego w czasie remontu należy wietrzyć dom – w innym wypadku kondensacja pary wodnej może doprowadzić do rdzewienia elementów okuć okiennych. 

 

Co po remoncie?

Gdy prace remontowe dobiegną końca, należy zdjąć z okien folię i taśmę, a następnie sprawdzić, czy okna nie uległy zabrudzeniu ani uszkodzeniu. Warto oczyścić okna i okucia z kurzu i pyłu, a także przyjrzeć się uszczelkom i nasmarować je wazeliną techniczną lub specjalnym środkiem zabezpieczającym. Dobrze jest też przyjrzeć się zawiasom, wyregulować je i nasmarować, by płynnie działały.