Jak zabezpieczyć okna na jesień i zimę?

Opady marznącego deszczu, śniegu, gradu, a także duży wiatr sprawiają, że okna szybciej ulegają zniszczeniom. To wtedy najczęściej pękają szyby, deformują się uszczelki i niszczą ramy. By zmniejszyć ryzyko ich nadmiernego zużycia, warto zawczasu przygotować je na nadejście chłodniejszych dni. Jak to zrobić? 

 

Zacznij od czyszczenia

Póki jest ciepło, warto postawić na dokładne umycie okien. To nie tylko kwestia estetyczna – wyczyszczenie profili i szyb pozwoli nam sprawdzić, czy nie ma na nich rys czy pęknięć. Należy to robić w dni, w które nie ma dużego nasłonecznienia ani mrozu, inaczej powstaną zabrudzenia i smugi.

Czym i jak czyścić? Przestrzegajmy zaleceń producentów. Najlepiej używać do mycia ciepłej, ale nie gorącej wody, której temperatura nie przekracza 25°C, miękkiej ściereczki oraz neutralnych lub lekko alkaicznych detergentów. Z mocniejszych środków, które mogą się przydać do mocniejszych zabrudzeń, korzystajmy z ropopochodnych rozpuszczalników bez dodatku związków aromatycznych. 

Odradza się natomiast mocno kwaśnie preparaty czy płyny na bazie rozpuszczalników mogące uszkadzać powłoki aluminiowych profili okien. Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja może spowodować uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji czy oklein. Takie zniszczenia prawdopodobnie nie zostaną przyjęte na zasadach reklamacji. 

 

Zadbaj o okucia

Okucia okienne to wszystkie elementy okna, dzięki którym możliwe jest jego uchylanie, otwieranie i zamykanie. O nie także należy dbać. Przed sezonem jesienno-zimowym warto sprawdzić, czy mechanizmy dobrze działają, na przykład czy nie ocierają się podczas poruszania. Drobne nieprawidłowości możemy spróbować naprawić samodzielnie zgodnie z instrukcją dołączoną do okien. 

Regulacja to nie wszystko, ważne jest także czyszczenie. Wszystkie części najlepiej jest oczyścić i nasmarować środkami, które nie wpłyną na antykorozyjność okuć. 

 

Sprawdź uszczelki

To w dużej mierze od nich zależy, czy okno będzie szczelne i czy nie będzie przepuszczało chłodnego powietrza do środka. Uszczelki można zabezpieczyć środkami bazującymi na żywicach silikonowych, które chronią przed przymarzaniem i przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Kupimy je w sklepach z artykułami budowlanymi. 

Najwięcej uwagi warto poświęcić tym uszczelkom, które znajdują się na dole okna. To na nich zbiera się najwięcej zanieczyszczeń i najczęściej ulegają uszkodzeniom. 

 

Wyjmij moskitiery ramkowe

Jeśli mamy w oknach moskitiery ramkowe, należy je jesienią zdemontować, ponieważ duże mrozy mogłyby je uszkodzić. Takie moskitiery trzeba wyczyścić i odłożyć do wysuszenia, a następnie spakować do dużych worków i odłożyć na przykład do piwnicy. W ten sposób będą chronione przed brudem i doczekają wiosny. 

Co jeszcze trzeba zrobić przed zimą?

Oto inne zabiegi, które warto przeprowadzić, zanim nadejdą zimne dni:

  • konserwacja drewnianych okien,
  • regulacja okien,
  • po umyciu spryskanie szyb preparatem zapobiegającym zamarzaniu, co zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia.