Kupujesz okna? Oto co musisz wiedzieć przed zakupem

Jakie szyby wybrać? Z czego może być wykonana rama okienna? Jak może otwierać się okno? Czy okucia są ważne przy wyborze? Jeśli planujesz zakup nowych okien, odpowiedzi na te pytania będą dla ciebie kluczowe przy wyborze.

 

Niełatwy, ale ważny wybór

Przy zakupie okna warto mieć na uwadze, że jest to produkt, który należy spersonalizować „pod siebie”. Oznacza to, że musimy wybrać kilka składowych, jak najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb i oczekiwań. Wiele zależy od naszej wiedzy na temat okien, pomocy fachowców, możliwości finansowych, a także tego, na czym zależy nam najbardziej.

Dla niektórych bowiem liczy się przede wszystkim wygląd okna i to, czy pasuje ono do wnętrza domu i jego elewacji, dla innych ważniejsze jest, by okno było jak najbardziej solidne i trzymało w domu ciepło. Są wreszcie tacy klienci, którzy poszukują okien przeciwwłamaniowych lub dźwiękoszczelnych.

Szeroki asortyment produktowy dostępny na rynku daje naprawdę spore możliwości wyboru – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od czego zacząć? Sprawdźmy, jakie decyzje przyjdzie nam podjąć przy kupowaniu okien.

 

Co musisz wybrać?

Pierwszym wyborem jest rama oraz szyba – to w dużej mierze od nich zależy, jak okno będzie wyglądało i jakie będzie mieć parametry.

W drugiej kolejności należy zdecydować się na sposób otwierania, a także różne związane z oknami drobiazgi, które nie pozostają bez znaczenia dla użytkowania okna na co dzień: okucia oraz rolety.

 

a) Rama okienna

Rama, czyli ościeżnica, to element, który umieszcza się w otworze okiennym i do niego mocuje okno. Mamy wybór pomiędzy stałą (o standardowej szerokości dopasowanej do grubości murów) a regulowaną. Ta druga może być dostosowana do konkretnej ściany.

Na cenę ościeżnicy wpływa głównie materiał, z którego ją wykonano. Tworzywo ramy ma także wpływ na parametry techniczne okna: jego izolacyjność termiczną i akustyczną, wytrzymałość na czynniki pogodowe oraz koszty utrzymania. To dlatego jej wybór jest tak istotny.

Ościeżnicę można kupić w wersji drewnianej, aluminiowej, PCV, a także hybrydowej, czyli łączącej na przykład dwa z wymienionych materiałów. To sprawia także, że możemy wybierać w kolorach i odcieniach ram tak, by jak najlepiej dopasować je do wystroju domu i jego elewacji. Warto też dodać, że producenci oferują także okna dwukolorowe, czyli takie, które są pokryte okleiną w dowolnej barwie wewnątrz i na zewnątrz.

 

b) Szyba

Wydawać by się mogło, że przy kupnie okna wybór szyby nie nastręcza żadnych trudności. Dla niewprawnego oka bowiem szyba to szyba – zawsze jest taka sama. Nic bardziej mylnego.

Wprawdzie można powiedzieć, że klienci w dzisiejszych czasach nie dokonują już w zasadzie wyboru pomiędzy szybami pojedynczymi a zespolonymi (złożonymi z kilku tafli szkła), ponieważ stosuje się raczej te drugie ze względu na ich dużo lepsze parametry, to jednak przy kupnie okien przyjdzie nam podjąć parę innych decyzji związanych z przeszkleniami. Przede wszystkim szyby możemy ulepszyć: wybrać te antywłamaniowe (które minimalizują dostanie się do środka złodziei), chroniące przed promieniami słonecznymi, niskoemisyjne (które zwiększają właściwości termoizolacyjne okna) oraz hartowane (cechujące się dużo większą wytrzymałością na uderzenia i wysoką temperaturę).

 

c) Sposób otwierania okna

Skrzydło okna, czyli jego ruchoma część, może otwiera się na różne sposoby. Do wyboru mamy okna rozwierane, uchylne, rozwierano-uchylne oraz przesuwne. To, na co się zdecydujemy, powinno zależeć przede wszystkim od przeznaczenia okna. Przykładowo małe okienko w piwnicy może się tylko uchylać, zaś duże przeszklenie, którym wychodzimy na taras, będzie najbardziej funkcjonalne, jeśli wyposażymy je w system przesuwny PSK lub HST.

 

d) Okucia

Okucia to cały mechanizm okna, który pozwala na jego otwieranie i zamykanie. W jego skład wchodzi też klamka. Od okuć zależy, czy okno będzie miało właściwości antywłamaniowe, czy będzie mieć funkcję mikrowentylacji, czy będzie solidne i wytrzymałe. Te drobne elementy są więc niezwykle istotne przy wyborze.

Wszystkie wymienione części składowe okien mają wpływ na ich wygląd i funkcjonowanie. Zanim zdecydujesz się więc na zakup, dowiedz się o nich więcej. Dobrym pomysłem jest poradzenie się profesjonalistów z renomowanych salonów, na przykład z firmy Drutex.