Lakierowanie proszkowe czy anodowanie – jak zapobiegać korodowaniu okien aluminiowych?
Nie jest prawdą, że rdza na oknach aluminiowych nie pojawia się. Jest to wprawdzie rzadkie, ale możliwe zjawisko. Co więc się robi, by temu zapobiec? Okno aluminiowe musi zostać pokryte warstwą ochronną wytworzoną poprzez malowanie proszkowe lub anodowanie. Czym się różnią i który proces lepiej chroni okno?
Czy okna aluminiowe mogą pokryć się rdzą?
Trwałe, lekkie, wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji (by o nie zadbać, wystarczy ściereczka nasączona wodą z detergentem), odporne, sztywne, estetyczne, szczelne – to podstawowe zalety okien aluminiowych. Nie powinno więc dziwić, że mimo stosunkowo wysokich cen zdobywają one coraz większą popularność.
Wytrzymałość okien aluminiowych wiąże się z ich budową, jak również wierzchnią warstwą, którą są pokrywane. Bez tego mogłyby korodować – rdza szczególnie „lubi” środowisko silnie kwasowe lub zasadowe. Sytuacją zwiększającą ryzyko korozji okna aluminiowego jest na przykład słone powietrze i woda opadowa na terenach nadmorskich.
Owa wierzchnia warstwa zabezpieczająca powstaje na dwa sposoby: okna aluminiowe maluje się proszkowo lub anoduje. Sprawdźmy, na czym polegają te procesy i który z nich lepiej chroni profile okienne.
Lakierowanie proszkowe kontra anodowanie – co wybrać?
Okna aluminiowe mogą zostać pomalowane proszkowo. W tym celu napyla się farbę metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Naelektryzowane cząsteczki w wyniku tego procesu przyczepiają się do profilu, który następnie wsuwa się do pieca. Pod wpływem temperatury ok. 200°C powłoka stapia się i utwardza. I już: okno jest zabezpieczone i pokryte wybranym kolorem!
Ogromną zaletą tej metody jest właśnie kolorystyka – szeroka paleta barw pozwala na wybranie dowolnego odcienia. W dodatku możemy także zdecydować się na określoną strukturę, połysk czy efekt (metaliczny, drewnopodobny itp.) profilu okiennego.
Powłoka ochronna wytworzona w procesie lakierowania proszkowego okien aluminiowych jest odporna nie tylko na korozję, ale też na wilgoć, mgłę solną czy temperaturę do 100°C. Niestety, ochrona ta nie jest tak mocna jak w przypadku anodowania – z czasem na przykład kolor może blaknąć na słońcu.
Przejdźmy zatem do anodowania okien aluminiowych. Polega ono na pokryciu profilu warstwą tlenku. Anodowanie, w odróżnieniu od pokrywania profili farbą, nie działa jedynie powierzchniowo, lecz wnika w 70% w głąb, a w 30% narasta od zewnątrz. W efekcie zyskujemy naprawdę dobrą ochronę okna.
Dzięki anodowaniu okna aluminiowe są odporne na korozję, uszkodzenia, warunki środowiskowe (wodę morską, kwaśne deszcze) oraz promieniowanie UV. Proces jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i tańszy niż lakierowanie proszkowe.
Wady? Niestety, anodowanie daje mniej możliwości kolorystycznych. Jednak z drugiej strony daje szansę zachowania piękna naturalnego aluminium.
Podsumowując, wydaje się, że bardziej opłacalne i wygodne jest anodowanie – zapewnia aluminiowym profilom okiennym lepszą ochronę, nie blaknie i jest lepsze dla środowiska.