Najlepsze szyby do okien. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę?
Stojąc przed zakupem okien, łatwo się pogubić w oznaczeniach ich parametrów technicznych. Same szyby mają ich aż kilka! Jednak warto je znać, by w pełni świadomie podjąć decyzję o wyborze najlepszego modelu okien do swojego domu czy mieszkania. Sprawdź, co kryje się pod tymi „magicznymi” oznaczeniami.
Mówiąc o szczegółowych parametrach pakietów szybowych, które stosowane są nowoczesnych oknach PVC oraz systemach tarasowych HS należy wziąć pod uwagę 4 ważne wskaźniki.
Współczynnik przenikania ciepła
Wyrażony w jednostce Ug [W/(m2·K)]. Informuje nas o tym, jak dobrze szyby chronią dom przed zimnem z zewnątrz i utratami ciepła z wnętrza budynku. Im niższa wartość tego parametru, tym okna mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Wartość Ug zależy przede wszystkim od pakietu szybowego zastosowanego w oknie. Im więcej szyb wchodzi w jego skład, tym współczynnik przenikania ciepła jest niższy. Dla przykładu porównajmy dwa rodzaje okien marki Drutex, które mamy w swojej ofercie – dwuszybowe Iglo 5 Classic oraz trzyszybowe Iglo Energy Classic. Pierwsze z nich ma współczynnik Ug = 1,0 W/(m2K), natomiast w drugim Ug = 0,5 W/(m2K). To znacząca różnica, którą warto brać pod uwagę przy zakupie.
Współczynnik izolacji akustycznej
Określany skrótem Rw, a wyrażony w decybelach (dB) mówi nam o tym, jak skutecznie szyba zatrzymuje dźwięki z zewnątrz. Im wyższa jest jego wartość, tym pakiet szybowy zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną. Przed zakupem okna warto zastanowić się, jaki poziom ochrony przed hałasami potrzebujemy w swoim domu. Może bowiem okazać się, że mieszkając przy ruchliwej ulicy, standardowa ochrona akustyczna na poziomie około 30 dB nam nie wystarczy. Wówczas będziemy musieli kupić znacznie cichsze okna np. wspomniany już model Iglo Energy Classic, którego wartość współczynnika Rw wynosić może nawet 46 dB.
Współczynnik przepuszczalności światła
To trzeci istotny parametr pakietów szybowych w oknach PVC. Określamy go skrótem Lt [%]. Mówi on nam, jaki procent światła widzialnego pochodzącego ze Słońca przenika przez szkło do wnętrza budynku. W przypadku zwykłych okien np. w pokojach czy w kuchni jego wartość powinna być jak najwyższa (nawet do 90 proc.). W pomieszczeniach zaś, w których stosujemy szyby specjalne (np. gabinety lekarskie), jego wartości są już znacznie niższe. Pamiętajmy, im więcej naturalnego światła wpadnie przez szybę, tym mniej energii elektrycznej zużyjemy do oświetlania wnętrza.
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej
Oznaczony skrótem SF [%] obrazuje, jaki procent energii słonecznej padającej na szybę przedostanie się do wnętrza pomieszczenia. Im wyższa jest jego wartość, tym więcej energii słonecznej dostanie się do domu, a tym samym pomieszczenia zostaną dodatkowo ocieplone przez Słońce. W standardowych budynkach mieszkalnych współczynnik SF powinien wynosić około 60 proc. Inaczej sytuacja przedstawia się w domach pasywnych i energooszczędnych – tu stosuje się pakiety szybowe o jeszcze wyższym wskaźniku przepuszczalności energii słonecznej.