Okna dachowe – jak wybrać odpowiednie?
Mogą znajdować się bardzo wysoko lub naprawdę nisko, praktycznie tuż nad podłogą. Ich położenie i konstrukcja sprawiają, że pozwalają wpuścić do pomieszczenia naprawdę dużo dziennego światła, a przy tym ułatwiają zagospodarowanie przestrzeni – nie zajmują miejsca na ścianie, a więc umożliwiają praktycznie dowolne ustawianie mebli. Okna dachowe, zwane też połaciowymi, można montować w różnych kątach nachylenia. Jakie powinny być, abyśmy byli z nich zadowoleni?
Współczynnik przenikania ciepła
Aby okna dachowe, czyli połaciowe, spełniały swoją funkcję, muszą spełniać określone warunki. Jednym z podstawowych jest ich energooszczędność, czyli to, jaki mają współczynnik przenikania ciepła. Generalnie rzecz biorąc im niższy, tym lepsze okno. To od tego bowiem zależy, czy dom będziemy musieli dodatkowo ogrzewać, czy zaoszczędzimy na rachunkach w chłodniejszych miesiącach.
Nie każdy wie, że regulują to przepisy. Od stycznia 2017 roku dla okien dachowych współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2K), a od 2021 r. – 1,1 W/(m2K). Jeśli decydujemy się na dane okno, zapytajmy więc o wspomniany współczynnik sprzedawcę – ma on obowiązek przedstawić nam stosowne dokumenty.
By mieć więcej światła
Okna dachowe przepuszczają nawet do 50% więcej światła niż te, które montuje się pionowo. Doświetlenie pomieszczenia na poddaszu nie powinno więc nastręczać trudności, zdecydowanie lepiej jest jednak zdecydować się na kilka mniejszych okien niż jedno duże.
To, czy w takim pokoju będzie jasno, zależy też od tego, na jakiej wysokości zamontujemy okna. Im wyżej, tym lepiej.
Do góry czy na dół?
Zwróć uwagę na to, jak okno się otwiera. Najwygodniej jest zdecydować się na takie, którego skrzydło możemy obrócić o 180°. To znacząco ułatwia jego mycie. Jeśli zaś chodzi o otwieranie, powinno ono zależeć od tego, na jakiej wysokości zamontowane jest nasze okno.
- Dla okien, których dolna krawędź znajduje się 80-130 cm nad podłogą, najlepsze będzie otwieranie do góry (można wtedy w pobliżu okien stawiać meble).
- Jeśli natomiast ścianka kolankowa ma 130-150 cm, lepiej wybrać dolne otwieranie – będzie dużo wygodniejsze.
Wpuszczanie powietrza
Warto, by okno miało szczelinę wentylacyjną, która umożliwia dostawanie się do pomieszczenia odrobiny powietrza. Te nowoczesne mają w niej wbudowany filtr, który uniemożliwia wpadanie do środka kurzowi i owadom. Dobrze, jeśli taki filtr można wymontować i wyczyścić.
Cisza i spokój
Podobnie jak inne okna w domu, także te połaciowe mogą izolować od hałasów. Warto się na nie zdecydować, jeśli korzystamy z pomieszczenia na poddaszu – na przykład znajduje się tam sypialnia czy pokój dla dziecka. Poza dźwiękoszczelną szybą takie okno może mieć też oblachowanie pokryte wyciszającą folią, która doskonale wygłusza padający deszcz.
Jeśli szukasz dobrych okien dachowych, skorzystaj z naszego konfiguratora okien!