Okna na wymiar – 5 rzeczy, które trzeba o nich wiedzieć 

Okna na wymiar to opcja idealna dla klientów potrzebujących okien nietypowych, o konkretnym wyglądzie lub wielkości. Czym charakteryzują się okna na zamówienie i o czym trzeba pamiętać, decydując się na nie?

 

1. Ich wygląd i parametry zależą od nas

 

Okna na wymiar nazywa się też oknami na zamówienie. Przygotowuje się je na specjalnie zlecenie klienta, który określa wszystkie szczegóły, jakie mają się wiązać z przeszkleniami: ich wymiary, wygląd oraz parametry techniczne. 

Nowoczesne metody produkcji umożliwiają wytworzenie okien na zamówienie o naprawdę nietypowych kształtach (w tym okrągłe, trójkątne lub w kształcie trapezu czy wieloboku) oraz rozmiarach (także okna wielkogabarytowe, narożne oraz francuskie). Dzięki temu, że są tworzone do konkretnego budynku, idealnie wpasowują się w otwory okienne. 

Okna na wymiar pozostają w kontrze do masowej produkcji. Coraz więcej osób ma konkretne wymagania co do wyglądu okien w swoim domu i nie chce się zadowalać pierwszym lepszym przeszkleniem z marketu. Z tego powodu masowa sprzedaż okien jest obecnie rzadziej wybierana niż dawniej. 

 

2. Trzeba na nie dłużej czekać

 

Kupno okien o typowych rozmiarach, do których zaliczamy wymiary 565 x 535, 865 x 535, 65 x 1135, 1165 x 835, 1465 x 1435 i 1465 x 1135 mm, jest wyjątkowo łatwe: możemy je od ręki dostać w markecie. W przypadku okien na zamówienie procedura zakupu wygląda zupełnie inaczej.

Należy zacząć od wyszukania renomowanego salonu stolarki okiennej, w której zdecydujemy się złożyć zlecenie. Warto zdecydować się na producenta cieszącego się zaufaniem na rynku, np. Drutex, ponieważ okna to produkt na lata i powinien spełniać wszelkie wymogi pod względem jakości, szczelności i wytrzymałości. Tylko dobry producent udzieli nam ponadto długoterminowej gwarancji na zakupione okna, co jest podstawą do ewentualnych napraw w przypadku usterek.

Aby ocenić, ile przyjdzie nam zapłacić za przeszklenia, warto posiłkować się narzędziami internetowymi takimi jak okna konfigurator. Dzięki nim możemy dokonać wstępnych szacunków. 

Gdy już wybierzemy odpowiedni salon stolarki okiennej, należy opowiedzieć pracownikowi o swoich oczekiwaniach i omówić z nim szczegóły zamówienia. Dzięki temu będzie on mógł wstępnie je wycenić, a w dalszej kolejności wysłać firmowego fachowca, by zdjął wszystkie pomiary w budynku. To pozwoli na dokładniejsze sprecyzowanie zamówienia, które będziemy mogli opłacić i poczekać na realizację oraz montaż. 

 

 

3. Są droższe niż standardowe

 

Okna produkowane na masową skalę charakteryzują się zwykle zarówno niższą ceną, jak i gorszym wykonaniem. W ich przypadku nie mamy możliwości ingerencji w ich wymiary czy wygląd. Okna tworzone na wymiar są od niech droższe, ale za to otrzymujemy produkt, który idealnie pasuje do naszych potrzeb i gustu. 

 

 

4. Nie można ich obejrzeć przed zakupem 

 

Okna, które dostaniemy, powstaną na nasze zamówienie i muszą dokładnie pasować do naszych potrzeb. Producent nie ma więc ich na stanie – takie przeszklenia trzeba najpierw wyprodukować. Nie możemy więc ich zobaczyć przed dokonaniem zakupu tak, jak ma to miejsce przy masowej produkcji okien trafiających do supermarketu. 

Dla pocieszenia dodajmy, że mając wpływ na każdy element okna na wymiar, kontrolujemy też to, czy będzie ono dobrej jakości. Przy oknach o standardowych wymiarach sprzedawanych od ręki w sklepie nie mamy zwykle takiej pewności, a wspomniana już masowa produkcja zwykle oznacza niższą jakość produktu. 

 

5.Należy je zamówić w odpowiednim momencie 

 

Zamówienie na okna na wymiar należy składać, gdy już wiemy dokładnie, jak powinny wyglądać. Oznacza to, że idealnym momentem jest ten, w którym budynek ma już otwory okienne. Jeśli zamówimy przeszklenia zbyt wcześnie, mogą potem nie pasować i będą wymagać kosztownych przeróbek.