Okna po montażu – jak i kiedy zdjąć z nich folię zabezpieczającą?
Nowe okna pokryte są folią zabezpieczającą, którą trzeba ściągnąć w odpowiednim czasie. Jakim i jak to zrobić, by nie uszkodzić przeszklenia? Radzimy, jak pozbyć się folii zabezpieczającej z okna.
Folia zabezpieczająca – kiedy trzeba ją zdjąć?
Producenci okien pokrywają swoje wyroby specjalną folią zabezpieczającą. Ma ona za zadanie chronić przeszklenia na czas transportu i montażu. Zabezpiecza je zarówno przed uszkodzeniami, jak i zabrudzeniem. Dodatkowo osłania także mechanizmy okienne przed zakurzeniem.
Po wstawieniu okien zwykle zastanawiamy się, czy powinniśmy od razu zdjąć z nich folię. Wiele zależy tu od tego, czy w domu wciąż trwają remont lub prace budowlane. Jeśli tak, folię lepiej jest zostawić, jednak nie za długo.
Przyjmuje się, że folię zabezpieczającą należy zdjąć z okna w ciągu czterech tygodni od zakupu i montażu okien. Jeśli jednak okna zostały kupione, ale nie zamontowane od razu, okres ten można wydłużyć do trzech miesięcy. Dlaczego nie dłużej?
Folia pozostawiona na oknach zbyt długo przyniesie bowiem więcej szkód niż pożytku. Pod wpływem słońca, szczególnie latem, może zbytnio przylgnąć do okna i skruszeć, a wówczas jej oderwanie będzie bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego lepiej nie zwlekać zbytnio z jej zdjęciem.
A co jeśli właśnie zamontowaliśmy nowe okna, a dopiero za jakiś czas planujemy remont elewacji lub prace budowlane przedłużają się? Żeby folia nie pozostawała na oknach zbyt długo, zaleca się ją wówczas zdjąć, a na czas remontu na nowo zabezpieczyć przeszklenia.
Jak usunąć folię z okna?
Folię, która pokrywa okna przepisowe kilka tygodni, łatwo jest usunąć. Wystarczy odklejać ją pod niewielkim kątem. Czynność trzeba przeprowadzać powoli i odkładnie.
Jeśli na przeszkleniu pozostanie trochę kleju, możemy się go pozbyć, przecierając to miejsce ściereczką z wodą, do której dodamy trochę płynu do mycia naczyń. Ostatecznie możemy zastosować rozpuszczalnik ekstrakcyjny.
Uwaga: okna nie można skrobać, pocierać szorstkim zmywakiem ani drapać szczotką – to doprowadzi do jego zarysowania lub uszkodzenia!
Po usunięciu folii okna należy umyć. Pamiętajmy też o regularnej konserwacji okien. Dzięki temu będą nam długo służyły.
Co zrobić, jeśli folia przylgnęła do okna?
Zbyt długo pozostawiona na oknach folia może mocno do nich przylgnąć lub wręcz się z nimi zespolić. Wtedy jej usunięcie jest nie lada problemem. Od czego zacząć?
Najlepiej zakupić przeznaczone do tego środki polerujące i czyszczące. Taki preparat nakładamy na ściereczkę i po kawałku wcieramy w miejsca, gdzie folia nie chce puścić.
W najgorszym razie, jeśli to nie pomaga, możemy zgłosić się po poradę do producenta, od którego kupiliśmy okna. Wie on, z czego składa się jego wyrób, więc z pewnością doradzi, jakie środki najskuteczniej poradzą sobie z usunięciem folii.