Styl rustykalny – jak dopasować do niego okna?

Doceniony m.in. przez mieszczuchów styl rustykalny stwarza w domu lub mieszkaniu oazę spokoju i przytulności. Na czym polega? Jak go zaaranżować? I jak w tym wszystkim dopasować stolarkę okienną? Radzimy! 

 

Czym jest styl rustykalny?

Przytulne wnętrza, stonowane kolory, naturalne tkaniny, prostota – tak w skrócie można opisać styl rustykalny. Jego nazwa wzięła się od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski”, a nawiązuje on do dawnych dworków i chałup z przełomu XIX i XX wieku. W wystrojach tego typu ważne są dodatki: kraciaste, kwieciste, geometryczne wzory współgrają z jednolitymi elementami, tworząc razem sielską przestrzeń zapraszającą do odpoczynku. Ma być przyjemnie i komfortowo!

Klimat wiejskiej chatki można odtworzyć nie tylko w drewnianych domach, ale też murowanych budynkach, a nawet mieszkaniach w bloku. Wymaga to jednak dużego wyczucia stylu. Ważne, by stawiać przede wszystkim na to, co naturalne. Dlatego w wystrojach rustykalnych króluje drewno, wiklina, ceramika, surowa cegła, żelazo i miedź. Niezwykle istotne są kolory ziemi – zieleń i brąz – jak również biel, beż i szarość. 

Jakie okna będą współgrały ze stylem rustykalnym? Okazuje się, że także przy doborze stolarki otworowej ważne są detale!

 

Okna w stylu rustykalnym – jak powinny wyglądać?

Najlepiej, jeśli są duże i wpuszczają do wnętrza domu jak najwięcej światła dziennego. Mogą mieć kształt standardowy lub owalny u góry, świetnie w stylu rustykalnym wyglądają też okna trójkątne. Dla wzmocnienia efektu wiejskiego domku możemy wstawić w nie szprosy, czyli listewki dzielące szybę na mniejsze elementy. 

Jakie materiały wybierać? Okna w stylu rustykalnym mogą być białe, ale najlepiej będą wyglądały drewniane. Możemy też postawić na okleinę drewnopodobną, która „udaje” dąb, orzech czy sosnę. Duże widoczne słoje przywodzące na myśl prawdziwe drewno będą się doskonale komponować z innymi naturalnymi dodatkami wystroju. Dodajmy też, że imitacja drewna jest tańsza i łatwiejsza w pielęgnacji, nie wymaga także zabiegów związanych z konserwacją. 

Uwaga! Styl rustykalny nie musi się kojarzyć wyłącznie z przeszłością. W wersji zwanej „modern rustic” przyjmuje bardziej nowoczesną formę. Wówczas do wystroju wnętrza najlepiej pasują okna w stonowanej kolorystyce, najlepiej szare wykonane z aluminium. 

 

3 sposoby na ozdobienie okien w stylu rustykalnym

Aby okno było nie tylko piękne, ale i funkcjonalne, przyda się coś, co zasłoni je w przypadku zbyt intensywnego słońca. Dzięki temu zyskamy w środku przyjemny półmrok. 

Po pierwsze: firany i zasłony. Opcja najprostsza, nie wymagająca żadnego montażu. Firany i zasłony w stylu rustykalnym powinny być proste, jednolite kolorystycznie, mogą być pastelowe. W mało urozmaiconych wnętrzach możemy postawić na wzory kwiatowe lub geometryczne. Koniecznie jednak powinny być wykonane z naturalnych tkanin. 

Po drugie: żaluzje. To opcja bardziej zaawansowana, jednak umożliwia ustawianie odpowiedniego natężenia światła w pomieszczeniu. Do stylu rustykalnego poleca się szczególnie żaluzje drewniane

Po trzecie: rolety. Opcja najdroższa, ale i najbardziej praktyczna i nowoczesna. Okna z roletami to współcześnie w zasadzie must have – coś, co jest niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie może stanowić niebanalną ozdobę przeszklenia. Tak jest na przykład ze świetnie wpisującymi się w styl rustykalny roletami rzymskimi. Dobre będą też rolety typu dzień-noc, dzięki którym, podobnie jak przy żaluzjach, możemy ustawiać natężenie światła. Jak już wspomnieliśmy, w stylu rustykalnym ważny jest dobór kolorów, więc rolety powinny być utrzymane w odcieniach zieleni, brązu, szarości, beżu lub po prostu być białe.