Tanie okna – wiemy jak je kupić!

Chcesz kupić tanie okna? Uważaj, żeby nie paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Sprawdź, jak się przed nimi uchronić i co zrobić, by nie przepłacić za okna!

 

Nie kupuj kota w worku

Przede wszystkim wystrzegaj się pozornej oszczędności przy zakupach, która może zrujnować twój portfel. O co chodzi? 

Pozorna oszczędność w przypadku zakupu okien znaczy tyle, że do raz kupionych przeszkleń, które początkowo wydawały się tanie, trzeba z czasem dopłacać. Jest to możliwe z kilku powodów:

  1. Zakup okien od nieuczciwej firmy. Zanim dokonasz zakupów, przejrzyj dostępne na rynku oferty. Zobacz, co oferują różni sprzedawcy, porównaj ceny. Skorzystaj z internetowych narzędzi takich jak okna-konfigurator, dzięki którym w zaciszu własnego domu możesz sprawdzić, ile będą kosztować interesujące cię przeszklenia. Popytaj znajomych, zobacz, które firmy oferujące stolarkę okienną cieszą się renomą. Zdecyduj się na zakup okien w takiej, która ma dobrą opinię na rynku – tylko wtedy masz pewność, że pracują w niej fachowcy, którzy oferują dobre jakościowo okna, na które możesz otrzymać gwarancję. Pamiętaj, że okna bez gwarancji to duże ryzyko – w przypadku usterki może się okazać, że będziesz musiał wydać dodatkowe pieniądze, by naprawić przeszklenia. Wtedy, chociaż cena wyjściowa okien mogła być niewysoka, ostatecznie zapłacisz za nie dużo więcej. 
  2. Zakup okien bez montażu. Jasne, być może znajdziesz na rynku ekipę, która oferuje konkurencyjne ceny montażu i wydaje ci się, że najmniej zapłacisz, zamawiając okna w jednej firmie, a montując je w innej. To jednak spory błąd, który może cię wiele kosztować. Po pierwsze, kupując okna od razu z montażem zapłacisz niższą stawkę VAT. Po drugie, dostaniesz gwarancję na okna (o której już była mowa). Po trzecie, jeśli wybrałeś renomowaną firmę, masz pewność, że pracują w niej rzetelni fachowcy, którzy dołożą wszelkich starań, by wykonać prawidłowy montaż. Powierzając tę czynność randomowej ekipie ryzykujesz, że okna nie zostaną dobrze wstawione, co z kolei odbije się na ich funkcjonalności. Zły montaż bowiem może uszkodzić przeszklenia lub sprawić, że nie będą odpowiednio szczelne. A wtedy trzeba je naprawić lub wymienić, co oznacza dodatkowe koszty. 
  3. Zakup okien przy pozornych promocjach. Oczywiście, jeśli chcesz kupić okna, przejrzyj oferty wielu firm i zorientuj się, czy któreś z nich mogą zaoferować ci korzystne promocje. Wystrzegaj się jednak nieuczciwych sprzedawców, którzy kuszą rabatami, a tak naprawdę nie kryje się za nimi znaczący spadek ceny. Jak to możliwe? Należy przede wszystkim dopytać o wszystkie szczegóły promocji. Może się bowiem okazać, że jest ona zależna od liczby okien, jest oferowana na konkretny rodzaj przeszklenia lub obejmuje jedynie bonusowe dodatki do takich okien, które wcale cię nie interesują. W efekcie klient decyduje się na zakup okien w firmie, w której przyjdzie mu zapłacić więcej niż w innej. 

 

Tanie okna, czyli jakie?

Za najtańsze okna na rynku uznaje się białe okna plastikowe. Nie są to przy tym przeszklenia złe jakościowo, wręcz przeciwnie – jak wszystkie okna muszą spełnić wyśrubowane standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Nie ma więc mowy o tym, by były niesolidne. Polichlorek winylu, z którego są zbudowane, sprawia, że okna PCV wykazują odporność na wysokie temperatury i mają dobre właściwości termoizolacyjne.

Warto przy tym dodać, że jeśli nie zależy ci na nowych oknach, możesz kupić okna z demontażu. Takie używane przeszklenia, choć nie przyjeżdżają do nas prosto z fabryki, cechują się równie dobrymi parametrami i estetycznym wyglądem – o ile oczywiście kupimy je od rzetelnej firmy zajmującej się sprzedażą okien z demontażu. 

Jeśli szukasz tanich okien, nie sugeruj się jedynie ich ceną. Postaw na dobrą jakość, trwałość i szczelność. Zawsze dopytaj sprzedawcę o dokładne parametry przeszkleń, ilość szyb w pakiecie czy możliwości dokupienia dodatków antywłamaniowych. Tylko bowiem solidne okna to gwarancja tego, że przeszklenia będą służyć przez lata i nie będzie trzeba wydawać na nie dodatkowo pieniędzy.