Uszczelki do okien – funkcje, cena, jakie wybrać?

Wymiana uszczelki na nową to ważny moment – trzeba ją dobrze dopasować do okna. Bez tego przeszklenie będzie nieszczelne. Jak to zrobić i po czym poznać, że uszczelka jest zużyta? 

 

Do czego służą uszczelki?

Małe, niepozorne i ukryte pomiędzy skrzydłem okiennym a ościeżnicą uszczelki to jeden z kluczowych elementów budujących okno. Bez nich przeszklenie nie było by szczelne – do domu wpadałaby woda deszczowa, chłodne lub gorące powietrze, dźwięki ulicy. Uszczelki pełnią też dodatkowe funkcje: chronią okno przed drganiami i umożliwiają jego rozszczelnienie, czyli dopływ powietrza z zewnątrz bez otwierania skrzydeł. 

Zalety uszczelek są nie do przecenienia. Jest tylko jeden warunek: aby uszczelka działała, nie może być zużyta. To zaś oznacza, że trzeba je regularnie kontrolować i w razie potrzeby wymieniać na nowe. Na szczęście nie wiąże się to z dużym wydatkiem – cena uszczelki to zwykle 1-3 zł za metr bieżący.

Po czym więc poznać, że uszczelka nadaje się już do kosza? Jak dobrać nową, by idealnie pasowała do okna? 

 

Czas na wymianę!

To, ile czasu posłuży nam nowa uszczelka, zależy od rodzaju i jakości okna i jej samej, jak również od warunków atmosferycznych i tego, jak używamy danego przeszklenia. Zwykle oznacza to konieczność wymiany uszczelki po kilku lub nawet kilkunastu latach. A warto to zrobić, ponieważ niesprawne uszczelki powodują nieszczelność okna i tym samym większe nagrzewanie się domu upalnym latem i wychładzanie zimą. To ostatnie zaś oznacza, że musimy zapłacić więcej za jego ogrzanie.

Uszczelki dobrze jest więc co jakiś czas monitorować. Jeśli stają się sztywne, twarde, odpadają z nich fragmenty lub uszczelka zaczyna się kruszyć, to znak, że czas na nowe. Jeśli uszczelki są w fatalnym stanie, wyczujemy to nawet bez ich oglądania, ponieważ okno zacznie przepuszczać powietrze z zewnątrz. 

 

Jak dobrać uszczelkę do okien?

Specjaliści odradzają wybór uszczelek uniwersalnych. Uszczelki powinniśmy bowiem dopasować do rodzaju okna, a tak naprawdę – do kształtowników okiennych. Inne będą pasować do okien PCV, a inne – drewnianych, co innego też będzie odpowiednie do okien pionowych, a jeszcze co innego – dachowych. 

Tym bardziej, że uszczelki różnią się między sobą rozmaitymi parametrami, począwszy od materiału wykonania (np. silikonowe, gumowe, poliuretanowe, EPDM, TPE, PCV), a skończywszy na szerokości, grubości czy profilu. 

Co więc robić? Najlepiej skontaktować się z producentem okna lub jego dystrybutorem – będzie on najlepiej wiedział, jakie uszczelki sprawdzą się w jego wyrobie. Możemy także udać się do sklepu oferującego uszczelki i poprosić o pomoc przy wyborze sprzedawcę. Warto zabrać wtedy ze sobą chociaż fragment zużytej uszczelki oraz sprawdzić wcześniej jej wymiary.