Wentylacja, zalety nawiewników w oknach
W obecnych czasach stawiamy duży nacisk na to, żeby okna były bardzo szczelne. Każdy ich element jest skrupulatnie przemyślany, aby jak najmniej ciepła uciekało z domu na zewnątrz. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimę. Jednocześnie warto zadbać o odpowiednią wentylację naszego domu. Nowoczesne budownictwo uwzględnia specjalne przepisy na ten temat i w budynek już przy budowie wbudowany jest specjalny system, który ma wentylować każde jego pomieszczenie. Co jednak, jeśli nasz dom nie posiada takiego systemu? Warto wtedy zastanowić się nad innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami, po to aby w naszym domu nie zbierał się nadmiar wilgoci i nie zalegało nieświeże powietrze. O negatywnych skutkach tego zjawiska można przeczytać więcej w artykule Zaparowane okna – wentylacja pomieszczeń.
Mikrowentylacja
Jednym z rozwiązań jest otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż wymiana powietrza następuje jedynie czasowo, gdy okna są otwarte. Musimy stale pamiętać o ich otwieraniu, gdy otworzymy ich więcej w domu będą powstawać przeciągi. Może być to bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje niesprzyjająca aura. Zimą, pomieszczenia wychładzają się. Na szczęście tu z pomocą przychodzi rozwiązanie stosowane obecnie w większości okien – mikrowentylacja. Wyposażone są w nią również okna firmy DRUTEX S.A. Dzięki zastosowanym w nich okuciach Maco Multi Matic KS okna można rozszczelnić na szerokość od 10 do 13 mm. Mikrowentylacja nie wychładza pomieszczeń i nie powoduje przeciągów. Jednak stosując ją wentylacja pomieszczeń jest nadal całkowicie zależna od nas i jedynie czasowa.
Nawiewniki
Kolejnym rozwiązaniem jest montaż nawiewników w oknach. Ich główną zaletą jest to, że wymiana powietrza w pomieszczeniach jest stała i niezależna od nas. Dzięki temu w naszym domu powietrze jest cały czas świeże i czyste. Nawiewniki nie powodują przeciągów i nie wychładzają pomieszczeń. Dzielą się na higrosterowane i ciśnieniowe. Higrosterowane regulują dopływ powietrza z zewnątrz w zależności od poziomu wilgotności względnej utrzymującej się w pomieszczeniu. Natomiast ilość dostarczanego powietrza przez nawiewniki ciśnieniowe zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Większość z nich wyposażono w ręczną blokadę, dzięki której przepływ powietrza w razie potrzeby możemy zmniejszyć do minimum.
Na rynku dostępne są również wrębowe nawiewniki okienne. Wyróżnia je bezinwazyjny, łatwy montaż w wewnętrznej części ramy okna oraz niska cena.
Firma DRUTEX S.A. posiada w swojej ofercie nawiewniki:
- higrosterowany Aereco EMM
- higrosterowany akustyczny Aereco EXR
- Aereco AMO
- ciśnieniowy Ventair
- wrębowe nawiewniki okienne (REGEL – AIR, RADAKS, MACO VENTYL )
Odpowiednia wentylacja naszego domu jest niezbędna do zdrowego i komfortowego życia w nim. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji na temat nawiewników i wybrać najodpowiedniejsze do swoich potrzeb.