Wybierz mądrze: ościeżnica stała czy regulowana?
Wybór ościeżnicy jest bardzo istotny, ponieważ musi ona współgrać zarówno ze skrzydłami okiennymi, jak i wystrojem pomieszczenia. Poza kwestiami estetycznymi ważna jest też jej konstrukcja. Sprawdźmy, czym różni się ościeżnica stała od regulowanej i którą lepiej wybrać.
Ościeżnica – czym jest?
Ościeżnica to inaczej rama, którą osadza się w otworze okiennym. Składa się z nadproża i dwóch belek pionowych. Do niej montuje się na zawiasach skrzydła okienne.
Może być wykonana z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Materiał ościeżnicy powinien współgrać ze skrzydłami, by tworzyć z nimi jednolitą całość.
Warto zaznaczyć, że ościeżnica nie jest futryną ani framugą. Często bywa mylona także z ościeżem, czyli wnęką w murze, do której się ją montuje.
Wady i zalety ościeżnicy stałej i regulowanej
Ościeżnica – ze względu na swoją konstrukcję – może być stała lub regulowana. Oto czym się różnią i jakie są ich zalety oraz wady.
Ościeżnica stała – zalety:
- niska cena (zapłacimy za nią mniej niż za ościeżnicę regulowaną).
Ościeżnica stała – wady:
- trudny montaż (trzeba dopasować do siebie belki pionowe z poziomą, a w dalszej kolejności umieścić je w otworze okiennym);
- ograniczenia związane z grubością muru (może być montowana tylko w ścianie o standardowej grubości, czyli 6-10 cm; co więcej, jeśli ściany mają nierówną powierzchnię, jej zamontowanie jest utrudnione);
- konieczność dokupienia listew maskujących (ostatecznie cenę ościeżnicy stałej podnoszą listwy dekoracyjne, które muszą zamaskować miejsca łączenia, by efekt końcowy wyglądał estetycznie).
Ościeżnica regulowana – zalety:
- łatwiejszy montaż (używa się przy nim kołków bądź dybli oraz pianki montażowej);
- duże możliwości związane z dopasowaniem do muru (można ją w trakcie montażu regulować do ok. 2 cm; pasuje do ścian o grubości powyżej 7,5 cm aż do 28 cm);
- funkcja ochronna (dzięki temu, że ściśle przylega do ściany, chroni jej krawędź przed uszkodzeniami mechanicznymi);
- nie trzeba nic dokupywać (po montażu całość wygląda na tyle dobrze, że nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów maskujących).
Ościeżnica regulowana – wady:
- wyższa cena (w porównaniu do ościeżnicy stałej);
- ma masywną konstrukcję (może optycznie zmniejszać wnętrza, więc nie poleca się jej do małych pomieszczeń).
Kupujemy ościeżnicę – którą wybrać?
Tak naprawdę podstawową sprawą są warunki techniczne, a dokładnie grubość ściany danego pomieszczenia. Jeśli mury mają standardową grubość 6-10 cm i mają równą powierzchnię, możemy postawić na tańszą opcję, czyli ościeżnicę stałą. Jeśli zaś nie, lepiej zapłacić więcej za regulowaną.
Pamiętajmy, że ościeżnicę należy dobrać do stylu i koloru skrzydeł okiennych, jak również wystroju wnętrza. Powinna pasować do całości kolorystycznie.