Wymiana okien – jak się do niej przygotować?

Wymiana okien w całym domu lub mieszkaniu to wieloetapowe zadanie, które należy dobrze zaplanować. Trzeba wybrać odpowiedni model okna, najlepszy moment na wymianę, przygotować pomieszczenia do montażu, a czasami także załatwić pozwolenie na taki remont. 

 

Kiedy potrzebna jest zgoda na wymianę okien?

Jeśli dokonujemy wymiany okien na inne w tym samym rozmiarze, w świetle prawa budowlanego, nie musimy jej nigdzie zgłaszać. Wyjątek od tej reguły stanowią jednak budynki zabytkowe wpisane do rejestru. W ich przypadku wymiana stolarki wymaga uzyskania stosownej zgody.   

Jeśli jednak planujemy większy remont, który zakłada pomniejszenie lub poszerzenie otworów okiennych albo wybicie nowych, to w świetle prawa budowlanego takie prace będą już robotami budowlanymi. A te (w zależności od ich zakresu) należy zgłosić w urzędzie lub wystąpić o pozwolenie na ich przeprowadzenie. 

 

Jaki jest najlepszy moment na wymianę okien?

Okna najlepiej wymieniać w okresie od kwietnia do października. To wtedy są najlepsze warunki atmosferyczne na wykonywanie tego typu prac. Choć oczywiście w miesiącach od listopada do marca też to jest możliwe, ale pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej 5 stopni. Nie zaleca się także wymiany stolarki przy obfitych opadach i dużym wietrze. 

Oprócz pogody należy wziąć także pod uwagę także inne czynniki. Jeśli wymiana stolarki podyktowana jest generalnym remontem budynku, należy dokonać jej przed ociepleniem elewacji. W przeciwnym razie w trakcie demontażu starych okien może dojść do uszkodzenia warstwy izolacyjnej elewacji. 

 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowych okien?

Okna najlepiej wybierać w profesjonalnym salonie sprzedaży, gdzie fachowi sprzedawcy poprowadzą nas za rękę przez cały proces zakupu. Doradzą przede wszystkim optymalne parametry okien, zwracając szczególną uwagę  na:

  • współczynnik przenikania ciepła wyrażony w jednostce Uw (im niższy, tym lepiej) oraz
  • izolacyjność akustyczną (Rw – im wyższa, tym lepsza). 

Pokażą nam także cały wachlarz kolorystyczny okien oraz dostępne modele, tak byśmy mogli wybrać okna zgodnie z naszym gustem i nieprzekraczające wyznaczonego budżetu. 

Przede wszystkim jednak zwrócą szczególną uwagę na dobór prawidłowego rozmiaru okien.
Sami przyjadą na miejsce, by zmierzyć otwory okienne w twoim domu, zanim okna zostaną zamówione w fabryce. 

 

Co zrobić przed przyjazdem ekipy?

Aby mieć pewność, że nowe okna będą dobrze spełniały swoją funkcję, przy ich zakupie należy opłacić też usługę montażu. Profesjonalni montażyści zamontują nam okna tak, by nie powstały niepożądane mostki cieplne, stosując przy tym najnowocześniejsze rozwiązania izolacyjne. 

Przed przyjazdem ekipy montażowej najlepiej:

– usunąć wszystkie rzeczy z parapetów,
– zdjąć z karniszy firanki i zasłonki,
– pozwijać dywany,
– zabezpieczyć wykładzinę podłogową folią malarską,
– zakryć lub wynieść z pomieszczenia meble tapicerowane,
– wynieść lub zabezpieczyć sprzęty elektroniczne,
– zapewnić wolną przestrzeń w całym ciągu komunikacyjnym. 

W ten sposób ułatwimy pracę ekipie oraz ograniczymy ryzyko uszkodzeń wewnątrz domu. Na koniec  będziemy mieli też mniej sprzątania.