Zaparowane okna – jak sobie poradzić?
W okresie jesienno – zimowym możemy się spotkać z problemem zaparowanych okien. Dzieje się tak z dwóch powodów: kiedy w pomieszczeniu panuje wilgotność powietrza przekraczająca 60% oraz wtedy, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku sięga 20°C. Należy podkreślić, że zaparowane okna to zjawisko naturalne i nie jest efektem nieprawidłowego montażu lub wady okna.
Zwiększona wilgotność jest wynikiem niewystarczającej wymiany zużytego powietrza. Może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie i na nasz dom. Nadmiar wilgoci sprzyja powstawaniu pleśni na ścianach wokół okien, która może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, a także zniszczyć wyposażenie domu. Niewystarczająca wymiana powietrza odpowiedzialna jest również za powstawanie nieprzyjemnego zapachu w domu. Może wywoływać choroby układu krążenia, bóle głowy oraz utrudniać koncentrację i wypoczynek.
Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wymiany zużytego powietrza jest częste otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Niestety ta metoda nie sprawdzi się jesienią i zimą, kiedy aura jest szczególnie niesprzyjająca. Istnieje jednak rozwiązanie, które jest zarówno skuteczne, jak i nie naraża pomieszczeń na wychłodzenie. Mowa tu o nawiewnikach. Są to niewielkie urządzenia wentylujące, które montuje się w oknie i które powoli stają się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Do wyboru mamy nawiewniki higrosterowane, czyli sterowane automatycznie, ciśnieniowe oraz sterowane ręcznie.
Zapraszamy do salonu w Kamieniu Pomorskim. Nasi eksperci służą radą i pomocą w wyborze odpowiednich okien firmy Drutex.