Zwiększenie docisku okna – przygotuj się na zimę!
Regulacja okien to czynność, którą warto przeprowadzać zimą i latem. W chłodniejszych miesiącach polega na mocniejszym dociśnięciu okna. Jak to zrobić i jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne?
Po co zwiększać docisk okna?
Jesienią i zimą, gdy temperatura za oknem spada, okna powinny być szczelne, by nie przepuszczać do domu nadmiaru zimnego powietrza. Optymalnie temperatura we wnętrzu powinna wynosić przynajmniej 18˚C. Jeśli jest niższa, czujemy się niekomfortowo.
Uszczelnienie okien na zimę pozwoli nam ograniczyć wydatkowanie energii, a tym samym zapłacimy mniej za ogrzewanie. Co więcej, sprawi także, że mniej będziemy słyszeć odgłosy z zewnątrz, co jest najbardziej zauważalne, jeśli mieszkamy w głośniej okolicy, np. w sąsiedztwie ruchliwej szosy.
Owo sezonowe uszczelnianie to nic innego jak regulacja okien na zimę. Polega na dociśnięciu skrzydła do ramy okiennej. W starszych przeszkleniach (minimum 5-10 letnich) powinna być przeprowadzana co roku na zmianę z corocznym rozszczelnieniem okien na lato, by poprawić cyrkulację powietrza oraz wentylację wewnątrz domu.
Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy posiadaczami okien PCV, to tworzywo, z którego je wykonano, kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Ustawienie idealne latem nie sprawdzi się więc zimą.
Zwiększyć docisk okna do ramy możemy samodzielnie – nie jest to trudne. Jeśli jednak czujemy się niepewnie, możemy zlecić taką usługę fachowcom. Regulacja okien kosztuje zazwyczaj 15-30 zł za jedno skrzydło. Specjaliści mogą też przy okazji wymienić w oknach uszczelki czy zadbać o okucia, by sprawnie funkcjonowały.
W sytuacji, gdy chcemy wyregulować okna na własną rękę, będziemy musieli przygotować pewne narzędzia. Jak wykonać taką regulację i co będzie nam potrzebne?
Zwiększenie docisku okna – jak to zrobić?
Zanim przystąpimy do pracy, upewnijmy się, że mamy przygotowany np.:
- wkrętak torx 15 (zakończenie w postaci sześcioramiennej gwiazdy o średnicy 3,27 mm),
- klucz imbusowy 4 (zakończenie gwiazdkowe o średnicy 4 mm) lub
- klucz płaski 10 (jego średnica wynosi 10 mm).
Każdy z nich możemy kupić w sklepie remontowo-budowlanym.
Cała praca związana ze zwiększeniem docisku okna polega na właściwym ustawieniu okuć. Trzeba bowiem przesunąć rolki ryglujące dolnego zawiasu nieco bliżej uszczelek, ale nie za blisko, gdyż wtedy okno może stawiać opór przy otwieraniu i zamykaniu. Po wykonanej pracy upewnijmy się, czy przeszklenie działa bez zarzutu. Nie martwmy się, jeśli klamka chodzi ciężej – po regulacji na zimę to normalne.
Kiedy dociskanie okna do ramy jest konieczne?
Wspomnieliśmy już, że dociśnięcie skrzydła jest potrzebne w chłodnych miesiącach, gdy okno przepuszcza zimno. Regulacja taka jest jednak także niezbędna w sytuacji, gdy okno się nie domyka lub stwarza opór przy otwieraniu i zamykaniu.
Warto dodać, że dbanie o okna, ich regularna konserwacja i regulacja, przedłużają żywotność przeszkleń. Pomagają też uniknąć częstych problemów związanych z oknami, takimi jak „opadanie” skrzydła okiennego. Z czasem takie zaniedbane okno może po prostu nie chcieć się zamknąć.